GündemSöyleşi

Windoform Olarak, Avrasya Pencere Fuar’ında Yeni Ürünlerimiz Yer Alacak

Fuarda geçmiş yıllarda olduğu gibi Windoform’un değişime ve yeniliğe açık yüzünü bir kez daha göstermeyi planlıyoruz. Bu bağlamda sektörün merkezinde olmak ve hitap ettiğimiz müşteri portföyüne daha üst düzey ürünlerle hitap etmeyi planlıyoruz.

Windoform Satış ve Pazarlama Müdürü Ümit AYHAN Avrasya Pencere Fuarı konulu röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı,

21. Pencere Fuarı Avrasya 2020’den beklentileriniz ve fuar ile ilgili hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle 2019 yılının ekonomik açıdan sıkıntılı bir dönem olması ve halen bunun belirtilerini taşıyarak bu fuara girdiğimizi belirtmek isterim. Ancak bu fuar bizim gibi nihai ürün üretenler için, yenilik demek yeni pazarlar açmak anlamını taşımaktadır. Bundan önceki iki fuarda da ekonomik krizlerin etkisiyle istenilen hedefler tutmamış ve fuar da bu ekonomik krizin gölgesinde geçmiş idi. Bu sene ise daha verimli geçmesini beklemekteyiz. Yakın dönemde Çin’de çıkan salgının genel olarak ticaretin yönünü değiştireceğine ve Türk malzemelerine talebin artacağına dair bir düşüncemiz var. Bu dönemin getirdiği hareket beklentileri de yukarı çekecektir.

Risklerle dolu bir coğrafyanın tam ortasında oluşumuz ister istemez çok büyük hedefler koyma konusunda geri adım attırsa da bu riskleri göğüsleyip üretmeli ve kendimizi daha iyi anlatacak hedef pazarlara yönelmeliyiz.

Fuarda hangi ürünlerinizi sergileyeceksiniz? Sektöre ilk kez sunacağınız ürünleriniz bulunuyor mu?

Fuarda geçmiş yıllarda olduğu gibi Windoform’un değişime ve yeniliğe açık yüzünü bir kez daha göstermeyi planlıyoruz. Bu bağlamda sektörün merkezinde olmak ve hitap ettiğimiz müşteri portföyüne daha üst düzey ürünlerle hitap etmeyi planlıyoruz. Bu doğrultuda hazırladığımız 5 adet yeni ürünümüz var. Tabi 5 adet derken kol ailesi olarak, her bir modelin ayrı ayrı kapı kolu, pencere kolu, çift taraflı kolu, sürme kolu, 2 ayrı yeni kapı kolu ayna modeli, bu modellerin Eksenel kolları ve Alumınyum basma kapı kolları hazırlandı.Her bir model yeni pazarlara hitab edeceği gibi yurt içinde de bu tarz yeni modellerin hızla talep oluşturacağı kanaatindeyim. Yeni modellerimiz ALFA SERİSİ,ASYA SERİSİ, ATLAS SERİSİ,SİENA SERİSİ, BELGRAD SERİSİ olarak fuarda yerini alacaktır.

Pencere Fuarı’nın yıl içerisinde sektörün içinde bulunduğu canlanma döneminde ne gibi etkiler yaratacağını öngörüyorsunuz?

Bu fuarı, 2020 yılının ekonomik olarak dış risklerden arınması ve canlanmasında önemli bir açılım olara değerlendiriyoruz. Küresel riskler ve bölgesel anlamdaki değişimler ol-

madığı müddetçe hızlı bir ivme kat edebiliriz. Bu riskleri sadece sektörel bazda değil genel anlamda tüm hayatı kapsayan riskler olarak değerlendirir isek; risklerin azalması ile talebin; diğer gelişmekte olan ülkelerden daha çok bizim ülkemize yöneleceğini umuyoruz.Dolayısı ile bu fuarın tam da bu dönemde; hem içerde hem dışarda güven ortamını geliştirmesini ve ihracata hız kazandırmasını bekliyoruz. Savaş gibi deprem gibi, salgın hastalık gibi her ne kadar da elimizde olmadan gelişen ya da geliştirilen riskler azalır ise daha güvenli bir ortamda ticaretin gelişmesine önemli katkı sağlayacağı inancındayım.

Sektörel organizasyonların firmanıza ve genel olarak sektör ortaklarına katkılarından biraz bahseder misiniz?

Sektörel organizasyonlar bizim için altın kıymetinde olup her zaman iştirak etmeyi planladığımız ve sevdiğimiz oluşumlar. Şöyle ki; bu organizasyonlar gerek yerel düzeyde gerekse uluslar arası düzeyde her zaman yeni yüzlere ve pazarlara yol açmaktadır. Belkide hiç ulaşamayacağımız firma veya şahıslarla buluşma fırsatı oluşturmaktadır. Bunların çeşitliliği her zaman direkt ulaşamama problemini ortadan kaldırmaktadır. Yani birçok firmayı tek zeminde daha az maliyetle bir araya getirme fırsatını vermektedir. Bu yüzden sektörel organizasyonlara her zaman iştirak etmeyi istiyoruz. Örneğin bu fuarın ertesin de Almanya Nurnberg fuarına gidecek ve orada da yeni ürünlerimizi sergileme fırsatına kavuşacağız. Daha sonra ise Yapı Fuar’ı var. Tüm bunlar bize yeni müşteriler kazandırmakta ve gelişimimize olumlu yönde katkı vermektedir.

Pencere Fuarı’na eş zamanlı olarak diğer salonlarda düzenlenen Cam ve Kapı Fuarları ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Tabii ki bizim sektörün ayrılmaz parçası cam ve kapı sektörü. Yapı ya yönelik bu tür grupların yer alması hem bizim sektörümüze hem de cam ve kapı sektörüne ciddi katkı sağlamaktadır. Yapının ayrılmaz parçası bu iki sektör artık PVC ve Alüminyum doğrama sektörü ile iç içedir. Aynı grup üretime bir firma içerisinde her zaman rastlamaktayız. Pvc doğrama üreticisi aynı zamanda cam veya kapı grubunda da üretim yapabilmektedir. Bu fuara gelen ziyaretçi hepsini de bir arada bulmakta ve daha verimli bir çalışma için gelmektedir. Bu hem bizim ziyaretçi sayımıza yansımakta hemde daha çok gruplara hitap etmemizin önünü açmaktadır.

Son olarak fuar katılımcı ve ziyaretçileri ile paylaşmak istediğiniz bir şeyler var mıdır?

Fuarın tüm katılımcıların beklentilerine cevap vermesini dilerim. Ülkemizin ve tüm bölgemizin sıkıntılı bir süreçten geçtiği bu günlerde; çalışan, üreten ve kazandıran bir yapının içinde olmalı bunu da sürdürülebilir tutmalıyız. Windoform ailesi olarak sektöre ve dolaylı olarak da yapmış olduğumuz ihracatlarla ülkemize değer katmayı bir şiar edinmekten gurur duyuyoruz. Umarım tüm katılımcılar da, ziyaretçiler de, bu hedef ve bilinçle hareket eder ve daha ileriye taşıyacağımız gururlu bir ülkenin bireyi olmanın mutluluğunu yaşarız. Korkmadan yılmadan üretmeye ve gelişmeye devam etmeliyiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı