GündemSöyleşi

A2 Olarak, Avrasya Pencere Fuar’ında Standımıza Tüm Sektörümüzü Bekliyoruz

A2 Firma Sahibi Ömer Mete ALLİ ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

 

Avrasya Pencere Fuar’ına bu yıl 4. kez katılıyorsunuz. Bu sene standınız biraz daha büyüdü, yerinizde değişiklik oldu, bu konu ile ilgili bilgi alabilir miyiz? 

100 m2 lik bir alanda katılmakta olduğumuz Avrasya Pencere Fuar’ına, bu sene 140 m2’lik bir stant ile katılım sağlayacağız. Standımız gene 2.Salonda sadece stant numaramız 208B olarak değişti. Bu sayede hem biraz daha öne gelmiş olduk, hem de biraz daha büyümüş olduk. Standımızın yeni yeri ile birlikte her şeyin daha da iyi olacağını düşünüyorum. 

 

Bu sene fuarda yeni ürünleriniz olacak mı? Markalarda bir değişiklik var mı? Bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz? 

Çalışmış olduğumuz markalarda bir değişiklik yok, aynı markalar ile devam etmekteyiz. Standımız ise; Roto Frank ve Dormakaba ürünleri ağırlıklı olacak. Hem Roto Frank için, hem de Dormakaba için bu sene standımızda ilk defa sergilenecek olan ürünler mevcut. Alnımızın akıyla tüm ürünleri sergileyeceğiz. Türkiye’de yeni satışına başlanmış olan ürünler var. Bu yıl Mart ayında Nürnberg’deki Fensterbau & Frontale fuarında da sergilenecekler. Diğer Bir deyişle; Roto Frank’dan da, Dormakaba’dan da önümüzdeki dönemlerde sıkça rastlayacağımız  ürünler olacak

 

İlk çeyreği tamamlamakta olduğumuz bugünlerde ekonomiyi nasıl değerlendiriyorsunuz, fuara yansıması sizce nasıl olacak? Beklentiler sizce ne yönde? Ulaştığınız ve satış yaptığınız yerler ile birlikte sektörün nabzını tutuyorsunuz, öngörüleriniz her zaman gayet reel oluyor ve değerlendirmelerinizi merak ediyorum, düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz? 

İnsanların sokakta yaşadığı ekonomi ile, ekonominin açıklanmış olduğu verilerinin uyuşmadığını düşünüyorum. Ekonomi bakanımızın açıkladığı veriler sokağa ve sektörlere yansımıyor. Herkesin bir sıkıntı içerisinde olduğunu gözlemliyoruz. Piyasaların durumu hala hareketlenmiş değil, riskli ve sıkıntılı bir durum devam ediyor. Kısıtlı bir Pazar yapısı olduğunu söyleyebilirim. Diğer bir deyişle; ekonominin verileri tabii ki doğru gidiyordur, fakat yansımalarını önümüzdeki dönemlerde görebileceğimizi düşünüyorum.

Sektörümüz açısından Ocak Ayı çok durgun başladı. Farklı sektörlerden tanıdıklarım ile de görüştüğümde; Ocak Ayının diğer sektörler için çok da farklı geçmediğini gözlemliyorum. Bu şekilde devam etmemesini umut ederek, Şubat Ayının daha pozitif tamamlanacağını düşünüyorum.

 

Ekonominin fuara yansımasından bahsedecek olursam; fuarla ekonomiyi birbirine bağdaştırmıyoruz. Yurtdışı hedefli olarak fuara katılım sağlıyoruz. İç piyasadaki dinamikler belli, bu dinamiklerle nasıl bir yol izleneceği de belli. Sadece iç piyasa için fuara katılım sağlamak bana pek mantıklı gelmiyor. Bizim hedefimiz ağırlıklı olarak dış pazarlar. Son birkaç yıldır dış pazarlar konusunda olumlu dönüşler de alıyoruz. Bu sene de aynı şekilde devam etmesini umut ediyorum.

 

Fuara ilk katılımınızdan itibaren A2 olarak yüzünüzün ihracata dönük olduğunu biliyorum fakat bugün geldiğimiz noktada ihracat pazarlarımızda bir netlik söz konusu değil. Bu konu hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

Türkiye’nin kendini kanıtlamış olduğu bazı ihracat pazarları var. Bizim ürün konseptimizde konuyu ele aldığımızda; çalışmış olduğumuz markaların ürünleri global olarak bilindiklerinden dolayı, mevcut pazarlarda ürünleri değil, şirketimizi kanıtlamamız gerekiyor. Doğru bir şirket olduğumuzu ve doğru bir hizmet sunduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Bizimle çalışan yabancı şirketlerin herhangi bir sorun yaşamayacağını da çalışarak göstermek gerekiyor.

 

Türk firmalarının bazı pazarlarda kuvvetli olduğu aşikâr. Bu pazarlar Türk firmalarının domine ettiği pazarlar.  Buralarda her geçen gün Türk firmaları daha da söz sahibi oluyor. Türkiye’deki aksesuar, profil üreticileri için bu durum bence çok olumlu. Bahsetmiş olduğum firmaların çoğu zaten bu fuara da katılım sağlıyor. Kendi kuvvetli oldukları pazarlardan çok ciddi oranlarda ziyaretçiler geliyor. Onlar zaten bu konuda gerekli çalışmaları yapıyorlar, maddi ve manevi olarak da fuardan memnun olacaklarını düşünüyorum. Bizler üreticilerden daha farklı bir konsept ile çalışıyoruz. Al- sat sistemi ile hizmet odaklı bir yapımız var.

 

Bu sene Nürnberg fuarı olmasına rağmen, Avrasya Pencere Fuarı’nda yurtdışından katılımın çok fazla olacağını düşünüyorum. Yurt dışındaki ziyaretçi sayısının artması Tüyap’ın başarısıdır.

 

Avrasya Pencere Fuar’ından hemen sonra Nürnberg Fuar’ı var. Temsil ettiğiniz markaların orada da standı var, orada da olacaksınız.

Evet, Nürnberg Fuarı’nda da olacağız. Türkiye’de temsil ettiğimiz ürünler orada da sergilenmiş olacak. Nürnberg Fuarı’nın da güzel geçmesini temenni ediyorum.

 

Yeni ürünlerin hem ülkemizde hem de yurtdışında aynı zaman dilimlerinde olmasının Türkiye Pazarı için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Yenilikleri, ürün gamınızı görmek için standınıza buradan tüm sektörümüzü de davet etmiş olalım. 

Bu sene metrekaremizin büyümesi ile birlikte yerleşimimizi çok daha güzel yapabildik, konseptimizde değişmiş oldu. Bunun dışında farklı kullanımlara hitap eden ürünlerimiz var, herkesi standımıza bekleriz. Fuarın tüm katılımcı ve ziyaretçilerine başarılar diliyorum, fuarın hepimiz için faydalı ve güzel geçmesini temenni ediyorum.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı