Alüminyum Sektörü Aluexpo Fuarı’nda Buluştu

Alüminyum Sektörü Aluexpo Fuarı’nda Buluştu

Alüminyum sektörünün önde gelen isimlerinin konuşmaları ve sektör temsilcilerinin yoğun katılımına sahne olan ALUEXPO 2015 Fuarına, 166si yurt dışından olmak üzere 351 firma katıldı.

4. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı ALUEXPO 2015, İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirildi. Hannover-Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş tarafından ve Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneğinin (TALSAD) desteği ile düzenlenen fuarda, İDDMİB (İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği) standında Metalik Fikirler proje etkinliği de yer aldı.

Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü ve Murahhas Aza İbrahim Anıl konuşmasında, 2009 yılından bu yana bu yıl dördüncüsünü düzenlediğimiz ALUEXPO 2015, üretimlerinde alüminyum ürün kullanan tüm sektörlerin ve alüminyum üreten ulusal ve global tüm firmaların mutlaka ziyaret etmesi gereken bir platform. Fuara 166si yurt dışından olmak üzere 351 firma katıldı. 70’i aşkın ülkeden 10 binin üzerinde sektörel ziyaretçi bekliyoruz. ALUEXPO 2013 ile kıyaslarsak bu yıl fuarımız, metrekare açısından yüzde 13,5, firma katılımı açısından ise % 7 büyüme gösterdi. ALUEXPO 2015 Fuarının yurtdışı tanıtım faaliyetlerinin yanı sıra, ziyaretçi sayısının arttırılması amacıyla T.C. Ekonomi Bakanlığı ve İDDMİB işbirliği ile yürütülen Nitelikli Alım Heyeti programı kapsamında toplam 40ın üzerinde ülkeden fuarımıza ziyaretçiler getirilmektedir. Ziyaretçi çalışmaları kapsamında organizatör firma olarak tarafımızdan da çok sayıda ülkeden özel alım heyetleri oluşturularak delegasyon organizasyonları ile Nitelikli Alım Heyeti çalışmalarına katkı sağlandı” dedi.

İhracat güçlendirme hedefi

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Malzeme Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Metin Usta konuşmasında alüminyum sektörü rakamlarına değinerek geçen yıl 1,3 ton ile 3 milyar dolar ithalat yapan sektörün ihracat miktarı 600 bin ton ile 2 milyar dolar olmuştur. 2023 ihracat hedeflerimiz paralelinde sektör olarak 8 milyar dolar ihracatı ve insan kaynaklarını güçlendirmeyi hedeflemeliyiz dedi.

Alüminyum verimliliktir

Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği (TALSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, konuşmasında alüminyumun içine girdiği her alana ve endüstriye verimlilik sağladığını, tasarruf, verimlilik ve prestij getirdiğini söyledi. Kibar, fuara ilişkin görüşlerini ise şu şekilde belirtti: ‘’Türkiye alüminyum sektörünün gelişimi, bazı çevresel şartlardaki zorluklara rağmen devam etmektedir. Bunda alüminyum sanayicilerimizin girişimciliğinin ve uyum kabiliyetlerinin payı büyüktür. TÜİK verilerine göre 2012den 2014e alüminyum ürünlerinin ihracatı miktar olarak 584 bin tondan 649 bin tona ve değer olarak da 2,2 milyar USD den 2,5 milyar USD ye çıkmıştır. 2015’in ilk 6 ayında da 331 bin ton ve 1,2 milyar USD ihracat yapılmıştır. Birçok alt sektörde yeni tesis ve geliştirme yatırımları yapılmaktadır; hatta kapasite fazlası olduğu söylenebilir. Bunun bir nedeni, sektör olarak üretemediğimiz ürünlerin üretilmesine imkan verecek, yeni pazarları bize açacak yatırımlardan ziyade, mevcut tesislere benzer teknolojiler kullanan yatırımların tercih edilmesidir. Devletimizin bu konuda bize yön göstermesi ve destek olması faydalı olacaktır. Dünya genelinde ve ülkemizde inşaat, ambalaj, ulaşım ve özellikle otomotiv, dayanıklı tüketim en önemli alüminyum kullanım alanlarıdır. Bunun nedeni alüminyumun sahip olduğu üstün özellikleridir. Alüminyum korozyona dayanıklıdır, iyi ısı ve elektrik iletimi sağlar, hafiftir, estetik bir görünüme sahiptir, gıdaları korur ve sağlıklıdır. Bütün bunların üzerine bir de yüzde 100 geri dönüştürülme imkânını eklediğimiz zaman, alüminyumun çağımızın mucize malzemesi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Aluexpo 2015 fuarı yapılan iş görüşmeleri, satışlar ve ticari anlaşmalarıysa alüminyum sektörünün nabzının attığı adres olmayı başardı.’’

Ar-Ge’ye destek var

Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım Ar-Ge harcamalarına ayrılan payı artıracak çalışmalar yaptıklarını belirterek, ihracatta artık sadece fiyatla rekabet etmediğimizi, sürdürülebilir rekabette marka ve ürünün önemli olduğunu söyledi.

Bakanlık olarak katma değerli üretim yapan firmalara destekleri artırdıklarını vurgulayan Yıldırım, ‘’Çok üreterek ihracat yapma zamanı geçti. Nitelikli üretim yapan, katma değeri yüksek ürünler üreten sektör ve firmalara daha çok destekleyeceğiz. Bakanlığımız, Ar-Ge harcamalarının GSMH’den aldığı payı artırmak için çalışmalarını hızlandırmıştır’’ dedi.

Gençlerin fikirleri sanayiye ilham verecek

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından düzenlenen Metalik Fikirler 4. Ar-Ge Proje Pazarı” sonuçlandı. İstanbul Fuar Merkezinden düzenlenen Aluexpo 2015 Fuarı’nda gerçekleştirilen ödül töreninde; öğrenci ve profesyonel kategorisinde dereceye girenler ödüllerini aldılar. 20 ilden 364 projenin başvurduğu Metalik Fikirler 4. Ar-Ge Proje Pazarı yarışmasında ön jüri tarafından seçilen 80 proje ise sanayicilerin daha rahat incelemesi için fuar alanında ayrılan bir bölümde sergilendi.

Fuar kapsamında renkli etkinlikler

Fuarla eş zaman ve mekanda, TALSAD, TÜBİTAK MAM ve TMMOB’nın katkılarıyla 7. Alüminyum Sempozyumu düzenlendi.

Sempozyum sektörün önde gelen isimleri, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla alüminyum sektörünü ekonomik, teknolojik ve bilimsel alanlarda irdelemeyi, yeni gelişmeler hakkında bilgilendirmeyi ve Türkiye’nin alüminyum dünyasındaki yeri ve geleceği için bir vizyon oluşturmayı amaçlıyor.

Ayrıca bu yıl ilk defa Alüminyumun Yaratıcı Elleri konulu bir ALUS2015 Fotoğraf Yarışması ve Sergisi” düzenlendi.

Eklenme Tarihi : 2015-10-08

Fuar Resimler

Diger Fuarlarımız


reklamverburaya
reklamverburaya
reklamverburaya
reklamverburaya
reklamverburaya