GündemSöyleşi

HOPPE’de Hiçbir Zaman Yenilikler Bitmez

HOPPE’de hiçbir zaman yenilik bitmez. Her zaman bir takım yeniliklerimiz oluyor. Bu sene hem pencere sektöründeki yeni SecuForte emniyetli modeli kollarımız ön planda olacak hem de mekatronik, elektronik ürünler ön planda olarak sergilenecek.

Hoppe Türkiye Temsilcisi ve PÜKAB Genel Sekreteri İlker TEOMAN ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Yılın ilk çeyreğini geride bırakıyoruz. Son zamanlarda yaşanan üzücü deprem olaylarıyla birlikte konut sektörüyle birlikte iyileşmeye başladığımızı düşünüyorum. Bizim sektörümüze de etkileri yansıdı mı? Uzun zamandır sektörün nabzını tutan kişilerden birisi olarak yılın ilk çeyreği nasıl ilerliyor? Sektördeki bu iyileşme ümit verici. Bu konuyla ilgili yorumlarınızı alabilir miyiz?

2016 yılı itibari ile durağan bir döneme girmeye başlayan Gayrımenkul sektörü 2018 deki kriz ile birlikte tamamen durma noktasına gelmiş bulunuyordu. 2019 yılında yapılan faiz indirimleri ve özellikle yabancılara Türkiye’de konut alımında tanınan vatandaşlık hakkı gibi imtiyazlar sayesinde yılın son çeyreğinde bir miktar yeni ve 2. El konutun satılmasına imkan sağladı. Fakat asıl problem inşaat maliyetlerindeki artışla birlikte geçmişte yapılan “kat karşılığı” inşaatların geçmişte olduğu kadar rahat bir şekilde yapılamayacak olmasıdır. Bizce İnşaat sektörü bundan sonra daha çok inşaatı kat karşılığı değil bedeli karşılığı yapacak olmasıdır. Aynı şekilde maliyetleri ve satış fiyatlarını kontrol edebilmek adına bugüne kadar uygulanan “sat-yap” yerine daha çok “yap-sat” politikalarını izleyeceklerini düşünüyoruz.

Çeşitli kaynaklara göre şu anda Türkiye’de yuvarlak olarak 3 milyon adet sıfır ve 2. El  satılmayı bekleyen  konut stoğu bulunmakta ve bunun neredeyse 1 milyonu İstanbul’da bulunuyor. Dolayısı yeni yatırımlara kaynak olabilmesi açısından öncelikli olarak bu konut stoğunun eritilmesi gerekiyor. Harici olarak, yeni yatırımların ülkemizdeki deprem gerçeğine ve insanlarımızın gelir seviyesine uygun olarak orta ve alt gelir gruplarına hitap edebilecek şekilde olması gerekiyor. Deprem gerçeği demişken, bugüne kadar uygulanan “Kentsel dönüşümün” bir an önce gerçek bir “deprem dönüşünüme” dönüşmesi ve tehlike barındıran tüm binaların bir an önce yıkılarak yenilenmesi  son derece aciliyeti olan bir konu. Sektörümüz ancak yeni binalar yapılırsa rahat bir nefes alabilecektir.     

2020 yılının ilk yarısının olumlu bir şekilde ilerlediğini söyleyebilir miyiz?

Emlak piyasasının verilerine göre konut satışları 2020 Ocak ayında bir önceki yılın Ocak ayına göre %55,8 oranında bir artış göstermiş, bunun içinde ipotekli satışlar geçen yıl aynı döneme göre %54,6 artmış. Yapılan faiz indirimleri konut satışına olumlu yansımış durumda.Umarız ki bu olumlu yansıma daha uzun sürer ve yeni binaların inşaatı için bir kaynak oluşturur. 

Hem kurucu üye olduğunuz, hem de bu dönemde yönetimde genel sekreter olarak görev yaptığınız PÜKAB’ında desteklediği 4-7 Mart tarihleri arasında Avrasya KPC Fuarımız var.  Yurtdışındaki ziyaretçilerin de katılımı ile birlikte, fuarın piyasaya yansıması sizce nasıl olacak?

Fuarın mutlaka olumlu bir yansıması olacaktır. Moral motivasyon olarak da olumlu bir etkisi olacağını düşünüyorum. Düzenlenen fuar dünyanın en büyük ve en kaliteli fuarlarından bir tanesi bugüne kadar yerli ve yabancı ziyaretçiler açısından oldukça verimli geçtiğini söyleyebiliriz. Tabii bu sene yabancı ziyaretçilerin Corona virüsü sendromundan etkilenmemesini temenni ediyoruz, aldığımız bilgiler Fuara katılacak Çin firmalarının katılamayacağı yönünde, umarız Fuara ziyarete gelerek bağlantı yapması muhtemel yabancı ziyaretçilerin bu durumdan etkilenmemesi. İnşallah ülkemizde ve ihracat pazarlarımızdaki tüm olumsuzluklara rağmen katılımcılar açısından çok verimli geçer. Katılımcı olan herkesin mutlu olarak ayrılmasını temenni ediyorum. 

PÜKAB sektörün önemli bir yapısı diyebiliriz. Sektördekilerin üye olması gereken bir yapı. Yönetimde çalışırken içinde olmaktan her zaman gurur ve keyif duyuyorum. Birlik olmanın önemini böyle zorlayıcı bir dönemden geçerken daha çok faydasını görüyoruz. Buradan sektör paydaşlarımıza çağrı yapalım. PÜKAB’ın kurucu üyesi olarak ilk gününden buraya kadar getirmiş birisisiniz. Fuara destek olmak çok önemli bir konu. Fuarda PÜKAB standı da mevcut. Buradan  tüm sektörümüzü davet etmiş olalım. Tanışmak ve üye olmak isteyenler PÜKAB standını ziyaret edebilirler. Konuyla ilgili sizlerden bir mesaj iletmek istiyoruz, görüşlerinizi alabilir miyiz?

Dernekler ve sivil toplum örgütleri, içinde bulunulan sektörler için önemli bir enstitüsyondur. Sektörlerde faaliyet gösteren tüm şirketlerin ortak amacı, herkesin kendi işini en verimli şekilde yaparak ve işlerini sağlıklı bir şekilde büyüterek devamlılığı sağlamaktır. Bu da ancak sağlıklı işleyen kalite standartları belirlenmiş ve bu standartlara herkesin saygı gösterdiği ekonomilerde gerçekleşir. Dernekler tüm sektör paydaşlarının ortak çıkarlarına hizmet eden birlikteliklerdir bunun en güzel örneği kurulmasına vesile olduğumuz ve başından beri desteklediğimiz Avrasya KPC Fuarıdır. Bu Fuarın düzenlenmesi ile birlikte tüm şirketler kendilerini büyük-küçük, dost veya rakip olarak sınıflandırılmaksızın güzel bir mekanda  sergileyerek hem kendilerine hemde ülke ekonomisine oldukça büyük katkılar sağlıyorlar. Şirketler Fuar örneğinde olduğu gibi kişisel çıkarlarının ötesinde inovasyon ve toplam kalite noktasında ortak bir hedefle birlik ve beraberlik içinde ilerlerse bu hem sektörümüze, hem  ülkemize, hem de üretilen ürünleri kullanan tüketiciye olumlu şekilde yansır.

Bizim kurduğumuz PÜKAB için önemli olan kalite birliğidir.  Kuruluş amacı Türkiye’de üretilen ürünün dünya ve Avrupa standartlarına yükseltmektir. Kaliteli ve standartlara saygılı bir üretim ile hem Türkiye’deki tüketici iyi, kaliteli ürün tüketsin hem de Türkiye’de üretim yapan sanayicinin kalite noktasında önü açılsın, ürettiği ürünü tüm dünyaya daha rahat ve daha karlı ihraç edebilsin. Bu hedefler için şirketlerin kendi başlarına bugün ki rekabet koşulları altında savaşması özellikle bizim gibi merdivenaltı üretimin yoğun olduğu ülkelerde çok zordur. Fakat şirketler ortak hedefler ve bilinen standartlar doğrultusunda üretim ve pazarlama yaparlarsa o zaman hedeflere daha kolay ulaşılır ve ülke olarak daha hızlı kalkınabiliriz.

Dernekler bu platformun oluşması içindir. Dernekler Rekabetin en aza

indirgendiği ve herkesin bir araya gelerek fikir beyan edebildiği ve tartışılabildiği ortamlardır. Ortak çıkarlar doğrultusunda tabii ki bununla kesinlikle ortak fiyat belirlenmesini veya bir takım kliklerin oluşturulmasını kastetmiyorum. Sektör olarak hareket edilmesine ve sektörün resmi merciler nezdinde temsiline ve çıkarlarının korunmasına vesile olur. Bu doğrultuda tüm sektör paydaşlarımızı, bu sektörde faaliyet gösteren her firmayı üyemiz olarak görmeyi istiyoruz ve onları üyemiz olmaya davet ediyoruz.

Fuarda derneğimizle iletişime geçebilmek için ideal bir platform. Fuarda PÜKAB standına tanışmak, üye olmak için gelebilirler.

Evet, kesinlikle öyle. Tüm sektörü buradan standımıza davet etmiş olalım. Standımıza gelen herkes bilgi alabilir ve üye olabilir. Bizlerde onları üyemiz olarak görmekten mutluluk duyarız.

Öncelikle bu mesaj içinde teşekkür ederiz. Avrasya KPC Fuarı sonrası dünyanın en büyük buluşmalarından biri olan  Fensterbau & Frontale Fuar’ı var. HOPPE olarak fuara katılım sağlıyorsunuz. Bir önceki fuarda yeni ürünleriniz mevcuttu. Bu yıl yeni ürünleriniz mevcut mu, fuarda yer alacak mı? Bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz?

HOPPE’de hiçbir zaman yenilik bitmez.  Her zaman bir takım yeniliklerimiz oluyor. Bu sene hem pencere sektöründeki yeni SecuForte emniyetli modeli kollarımız ön planda olacak hem de mekatronik, elektronik ürünler ön planda olarak sergilenecek.

Standınız her zamanki yerinde mi olacak?

Evet, her zamanki yerimizdeyiz. Bende tabii ki fuara katılım sağlayacağım. Nürnberg fuarının da keyifli olarak geçmesini diliyorum. Fuarda bütün firmaların beklentilerine ulaşmasını ve verimli bir fuar olmasını diliyorum.

Nürnberg fuarında sunulan ürünler Türkiye’ye fuar sonrasında gelecek mi?

Tabiiki Nürnberg’de sunulan tüm ürünler Türkiye’dende hemen satın alınabiliyor fakat aktif olarak pazara sunmamız biraz daha zaman alıyor.

Bir önceki röportajımızda da bahsetmiş olduğunuz üzere; HOPPE’den bir ürünü temin etmek Türkiye’de çok kolay. Mimarların projelerin de Türkiye’de olmayan bir HOPPE ürününe bu kadar kolay ulaşması çok güzel. Bunun sebebi de global bir marka olmanın gerekliliğinden diyebilir miyiz?

HOPPE’de üretilen her ürüne Türkiye’deki her kişi ulaşabilir. Lojistik ortağımız 3G Endüstriyel Ürünler şirketi sayesinde hem geçerli ürünlerimiz stoklu bulunuyor hem de istenen her türlü ürünü en kısa zamanda temin getirtebiliyoruz.  Yani Lojistik ortağımız ile birlikte HOPPE isteyen herkese her türlü ürünü en kısa zamanda en iyi koşullar ile sunabiliyoruz.

Birçok kanaldan bu konuyu destekliyorsunuz. Geçen seneki Nürnberg fuarında sayenizde sahibiyle tanışma şansımızda oldu. HOPPE için Türkiye biraz ayrıcalık bir pazar mı?

27 yıllık HOPPE tecrübeme dayanarak samimiyetle söyleyebilirim ki; Türkiye, HOPPE şirketi bünyesinde çok önemli bir yere sahip ve hiç bir şekilde bir Avrupa ülkesinden farklı şekilde değerlendirilmiyor. HOPPE’nin genel anlamdaki tüm dünyadaki sürecine katkıda bulunuyor. Birtakım kişilerin iddia ettiği gibi HOPPE Türkiye’de farklı bir fiyat veya satış politikasına sahip değil .Almanya’da bir müşterimize nasıl davranılıyorsa, burada da aynı şekilde davranılıyor.

Türk olarak önemli bir pazar olmak, önemsenmek oldukça gurur verici bir durum.  Pazarımızda inişler çıkışlar olabiliyor. HOPPE’ninde bir istikrarı var. Önemsemek konusunda da istikrarı var. İstikrarınızda çok uzun yıllardır burada olmanızdan anlaşılıyor.

Biz HOPPE olarak her şekilde gerek tedarikçimize gerek müşterilerimize yani tüm iş ortaklarımızla uzun yıllara dayanan istikrarlı ilişkiler gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün baktığımızda HOPPE ile ticaret yapan herkes, ülkenin bulunduğu ekonomik şartlara dayalı olarak zaman zaman inişler çıkışlar olsada uzun yıllardır alışveriş yapıyor. Çalışma sistemimiz hep istikrara dayalıdır. Fiyatlama, satış, ticari şartlar gibi her konudaki istikrarımızı tüm zorluklara rağmen korumaya çalışıyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı