Söyleşi

profine Olarak, Hizmet ve İstikrar Bizim İçin Önceliktir

Gerek firma sahibimiz, gerek yönetim kurulumuz gerek de çalışanlarımızla daha iyi bir çevre ve daha iyi bir dünya vizyonunu hedefliyoruz, planlarımızı ve çalışmalarımızı buna göre belirliyoruz. Dünyadaki en iyi sistemleri üreterek en iyi pencerelerin üretimini desteklemeyi hedefliyoruz.

Profine Satış  Direktörü Robert THIROFF ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Sizinle tekrar görüştüğümüze sevindim. Bugün bize katıldığınız için teşekkür ederim.

Bu bizim sizinle ikinci röportajımız, tekrar bir araya gelme imkânı sunduğunuz için ben teşekkür ederim. Bugün yine Türkiye’nin sizin için çok önemli bir pazar olduğundan bahsettiniz. Bu pazar ile ilgili önemli planlarınız var. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Bizim için en önemli şey Türkiye’yi stratejik bir ülke olarak görüyor olmamız. Bu pazara yatırım yapmak istiyoruz, yatırım fırsatlarını görüyoruz. Bizimle yola çıkmış, güvenilir, işine adanmış ve sadık müşterilerimiz var. Pazar dinamikleri tüm dünyada olduğu gibi burada da değişiyor. Pazarlarda çevresel konular daha fazla dikkat çeker konuma geldi. Bizde gelecekle ilgili stratejileri belirlemek ve desteklemek üzere çok önemli yatırımlar yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Kalite ve hizmet konularında sağlam temeller oluşturmak için yön belirlerken çok önemli adımlar attık. Zorlu koşullara sahip pazarlarda istikrar ve inovasyonu sağlamak çok önemli. Biz bu konularda Türkiye’yi gerçek bir fırsat olarak görüyoruz. Zorlu ekonomik koşulların yaşandığı bugünlerde pazara daha da fazla dahil olarak devam eden projelere, son kullanıcılara sunulmak üzere müşterilerimizi en iyi şekilde tasarlanmış ürün ve hizmetlerle desteklemek istiyoruz. Daha hızlı ve daha kârlı pencereler üretebilmelerini sağlıyoruz.

Benim anladığım kadarıyla ‘’zorlu’’ koşulları seviyorsunuz, diğer bir de-

yişle zorlu koşullarda karamsarlığa kapılmıyorsunuz. Bu durumlarda iş ortaklarınızı nasıl daha iyi destekleyeceğinizi düşünüyorsunuz. Doğru mu? Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Kesinlikle doğru, günün sonunda baktığınızda çok önemli bir tarihimiz var. İş yaptığımız bir çok firma Profine Group çatısı altında Kömmerling markası ile çok uzun yıllardır çalışıyor. Sadakat güveni getirir. Güvene dayanan ilişkilerde de iletişim iyi bir şekilde sağlanır. Ben her zaman iş ortaklarımızla iyi bir iletişimin gücüne ve gelecek vizyonumuzu paylaşmanın önemli bir sinerji yaratacağını ve bunun işimize katkı sağlayacağına inanırım. Bu zorlu zamanlarda daha da fazla önem kazanır. Öyle ki; bir zorluğu doğru şekilde ele aldığınızda bundan bir fırsat yaratabilirsiniz. Örneğin; şu anda sadece Türkiye’de değil tüm dünyada enerji verimliliği konusunun dikkat çektiğini görüyoruz. Dünyada hiçbir yerde, hiçbir zaman enerji fiyatlarının düştüğünü görmeyiz. Tam tersi bir durumda her zaman artış gösterir. Ekonomik olarak da zorlu zamanlardan geçtiğimiz göz önüne alındığında doğru bir pencere sistemi ile sağlanacak enerji tasarrufu çok büyük önem taşımaktadır. Pasif Ev konusuna ilgi artışı da bunu doğrular niteliktedir. Açık fikirli, genç mimarlar tasarımları ile de bu konuyu desteklerken internette yapılan araştırmalarda da arama motorlarında en çok bu konunun arandığı sonucunun bir tesadüf olmadığını ve herkesin farkındalığının arttığı bir dönemde doğru iletişim ile herkesin cevabını aradığı sorulara doğru cevapları sunabileceğimizi düşünüyorum. Profine Group’un sahibi Dr. Peter Mrosik çok iyi bir dinleyicidir ve gerek iş ortaklarımızı gerek Profine Group ekibini tüm dünyada en iyi şekilde dinleyerek gerçekten çok pozitif bir etki yaratıyor. Pozitif ve mutlu olduğunuzda bu işlerinize de yansıyor. İnsanlar pozitif bakış açısına sahip olan insanlar ve firmalarla ile çalışmak istiyor. Zamanla yatırımlarını bu vizyonla gerçekleştiriyorlar.

Profine ekibi ve iş ortaklarınızla büyük bir takım olduğunuzu söylediniz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Biz iş ortaklarımızı ailemizin bir parçası olarak görüyoruz. Onlar pencere üretiyorlar. Bazıları yeni pazarlara, bazıları yeni binalara, bazıları yenilenen binalara olmak üzere hep pencere üretiyorlar. Hepsi aynı zorluklarla karşılaşıyorlar; doğru, dayanıklı pencereyi hedefliyorlar. Bunu yaparken de üretimle ilgili konular yerine üretimindeki kaliteden emin oldukları profil ile çalışarak sadece kendi pazarlarına odaklanmak istiyorlar. İstikrarlı bir kalite ve tedarik yaklaşımı ile sadece pazarlarına, yeni binalara odaklanarak çalışmak istiyorlar. Biz iş ortaklarımızı mümkün olan her konuda destekleyerek onları sadece kendi işlerine odaklanmaları konusunda destekliyoruz. Enerjilerini başka konulara bölmeden sadece pencere yapmaları için gerekli platformun oluşmasını sağlıyoruz. Bu nedenle de gelişmeye açık, büyüme hedefinde olan ve dürüstlük ilkesi ile çalışan pencere üreticileri ile iş birliği yapıyoruz. Onları en iyi şekilde dinliyoruz. Aldığımız geri dönüşlerle ev ödevimizi en iyi şekilde yapıyoruz. Günün sonunda hepimiz insanlarla iletişimi içeren bir iş yapıyoruz. Eğer doğru bir iş birliği ortamı yaratabilirseniz; stratejilerinizi paylaşmak ve hedefe beraber ulaşmak sonucuna sahip olabilirsiniz.

Profil işinin, pencerenin Profine için bir tutku olduğunu mottonuzdan da biliyoruz. Buna ilaveten bilginizi, geri bildirimleri, iş yapma şekillerinizi de anlatmayı kısaca paylaşmayı sevdiğinizi ve buna önem verdiğinizi de biliyoruz. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Paylaşmak zorundayız çünkü bu insanlara gelecek için işlerini planlamaları açısından yol gösterecektir. Büyük ölçekte baktığımızda on binlerce pencere üreticisi ile bilgimizi, vizyonumuzu, hedeflerimizi paylaşarak aynı hedefle ilerliyoruz. Bu da gerçekten çok önemli bir güç birliği oluşturuyor.

‘‘Daha iyi bir dünya için pencereler’’ mottonuzu çok beğendim. Windows for a better World hastagi ile yapılan paylaşımların da sosyal medyada ilgiyle takip edileceğini düşünüyorum. Buna ilaveten bunun Profine Group olarak sizde önemli bir açılıma sahip olduğunu da biliyorum. Yeşil pencere, sıfır karbon, pasif ev gibi başlıkları sektörle öncü olarak bir araya getiren firmalardan birisiniz. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Öncelikle pazarlama departmanımızın bu konuda titizlikle çalışmalar yürüttüğünü paylaşmak isterim. Biz Profine Group olarak sıfır karbon, pasif ev gibi konularda lider bir firmayız. Çevreyi, daha iyi bir dünyayı hedefleyen tüm vizyonlarda öncü olmayı önemsiyoruz. 2020, 2030’un yaklaşmakta olduğunu görüyoruz. Gerek firma sahibimiz, gerek yönetim kurulumuz gerek de çalışanlarımızla daha iyi bir çevre ve daha iyi bir dünya vizyonunu hedefliyoruz, planlarımızı ve çalışmalarımızı buna göre belirliyoruz. Dünyadaki en iyi sistemleri üreterek en iyi pencerelerin üretimini desteklemeyi hedefliyoruz.

Bu yıl Nürnberg’de Fensterbau Frontale 2020 fuarı var. İki yıl önce de standınızı ziyaret etmiştim. Gerçekten rakiplerinize kıyasla çok büyük, çok farklı ve inovatif bir standdı. 2020 fuarı ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Fensterbau Frontale her şeyden önce Almanya’nın ulusal fuarı. Almanya’dan sadece profil değil pencere, montaj, yardımcı malzemeler gibi birçok konuda firma katılım ve ziyaret gerçekleştiriyor. Fuarın buna ilaveten bir de uluslararası katılım ve ziyaret boyutu da var. Kısacası, dünya daha küçük bir yerde bir araya geliyor diyebiliriz. Bizde tüm dünyadan müşterilerimizi standımıza davet ediyoruz. Hikayelerimizi, projelerimizi, zorluklarımızı bir bira eşliğinde paylaşalım diyoruz. Bu sırada gelecekle ilgili hedeflerimiz hakkında bilgilendiriyoruz. Fuar aynı zamanda firma sahibimiz ve yönetim kurulumuz un da müşterilerimiz ile sosyal bir ortamda buluşmasına imkân sağlıyor. Bu beş günlük süreçte tüm dünyadan çalışanlarımız ve müşterilerimiz ile tek bir yerde bilgi alışverişi yapabilme olanağımız oluyor. Yıl içinde her biri ayrı ülkelerde, ayrı toplantılarda gerçekleşen bilgi alışverişi tek bir platformda oluşuyor. Buradan uluslararası ülke müdürlerine de teşekkür etmek istiyorum. Müşterilerini fuara gelmek ve standımızı ziyaret konusunda teşvik ediyorlar. Dokunarak, hissederek, görerek ürünleri tanıtmayı hedefliyoruz. Fuar mutlaka yeni bir şeyler öğrenmemizi sağlıyor. Ürün inovasyonu, sosyal medya etkisi, çevresel yaklaşımların standımızda görülmesi, mail ya da toplantılarda konuşmamızdan çok daha etkili oluyor. Biz dünyada kendimizi kapı pencere profil sistemleri konusunda en geniş ürün yelpazesine sahip pazar lideri bir firma olarak görüyoruz. Buna ilaveten Amerika’da büyük ölçekli bir levha işimiz de var. Yatırımlarımız ve kendimizi her zaman geliştirmek üzerine kurulu felsefemiz her zaman devam ediyor. Gelecekte de başarılı olmanın yollarını her zaman takip ediyoruz. Bu fuar uluslararası bir fuar ve bizim için çok önemli. Fuarda gelecek iki yıl için stratejilerimizi açıklarken geçmiş iki yılın başarılarını da kutluyoruz. Aynı zamanda eğleniyoruz da, başarıları kutlamak gerektiğini düşünüyoruz.

Bu sene fuarda herhangi bir sürpriz, yenilik var mı?

Fuarda sürprizlerimiz olacak. Firma sahibimiz ‘‘Standımız herkese açık’’ stratejisi üzerinde duruyor. Standımız ve ekibimiz sadece kendi müşterilerimizi değil tüm sektörden ister bir diğer profil sistemleri firmasından olsun, ister bir ahşap ya da alüminyum pencere firmasından olsun tüm sektör paydaşlarını ağırlamaya hazır. Herkesi standımıza, ürünlerimizden ilham almaya davet ediyoruz. Bu bizim firma sahibimizin felsefesidir. Bazı yeni ürünlerimiz de olacak, onları sürpriz olarak bırakıyorum. Standımızda enerji verimliliği, inovasyon, ürün yönetimi, yenilikler gibi önemli temalar da yer alacak. Ürünlerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Daha önemli olarak hizmet ve istikrar konuları da her zaman gündemimizde yerini koruyacak. Hizmet ve İstikrar bizim için önceliktir. Biz müşterilerimizi dinlemeye de her zaman çok önem veriyoruz. Nürnberg bize bu konuda da önemli bir platform sunuyor. Tüm ekibimiz de orada olacak. Buradan da Türkiye’deki müşterilerimiz ve sektör temsilcilerini standımıza davet etmek istiyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı