"Pnömatik alanında SMC dünyanın lider firmasıdır"

"Pnömatik alanında SMC dünyanın lider firmasıdır"

Müşterilerimizden ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında farklı kanallardan geri bildirimler alıyoruz. Müşterilerimiz ile sık sık bir araya gelip, yüz yüze aldığımız görüşler dışında, yaptığımız anketler bulunmaktadır. Bu bildirimler bizim için çok kıymetlidir.

SMC Türkiye Genel Müdürü Turgay UÇAR ile gerçekleştirdiğimiz röportajda “Satış Sonrası Servis” ile ilgili sorularımızı şu şekilde yanıtladı.

Firmanızın sektörel geçmişi ve bu süreçteki gelişimi hakkında bilgi verir misiniz?

SMC ürünleri 1993 yılında bir distribütör kanalı ile Türkiye’ye giriş yapmış, Türkiye ekonomisinin gelişmesine paralel olarak, %100 Japon sermayesi ile SMC Turkey Otomasyon A.Ş. 2010 yılında kurulmuştur. Pnömatik kökenli bir firma olan SMC, geçmiş dönemlerde geliştirdiği elektrikli iş elemanları, seri haberleşme üniteleri, iyonizerler vb. gibi çözümler ile ürün yelpazesini genişleterek, endüstriyel otomasyon alanında aranan bir marka olmuştur. Pnömatik alanında sahip olduğu %35’lik Pazar payı ile SMC dünyanın lider firmasıdır. SMC Türkiye, kurulduğu günden bu yana hızlı bir büyüme gerçekleştirmiştir. Sadece ürünlerin iyi olmasının yeterli olmadığını biliyoruz. Satış ekibimizden, teknik desteğe, lojistikten, insan kaynaklarına, tüm çalışanlarımızın alanında uzman kişilerden seçerek, Türkiye organizasyonumuzu genişletiyoruz. Taşındığımız yeni merkez ofisimiz, depomuz, üretim tesisimiz de şirketimizin büyümesine katkı sağlıyor.

Ayrıca fabrika arazisi olarak satın aldığımız, 3.havalimanı, yeni otoyol projelerine komşu, Deliklikaya OSB’de yer alan 7500 metrekarelik arsamız ile yatırımlara hiç ara vermeden devam ediyoruz.

Satış sonrası hizmetin, tüketici ve marka sadakati açısından önemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Satış sonrası hizmetler, markaların kalıcı ve sadık müşteriler yaratmalarındaki en önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Sağlıklı bir satış sonrası hizmet sunmak için müşteriyi anlayarak onunla empati kurmak ve müşteride güven hissini oluşturarak, çözümler üretmek oldukça önem taşıyor. Sorunlarına çözüm bulan ve gerektiği zaman gerektiği desteği alabilen müşterilerin kalıcı müşterilere dönüşüyor. Biz de SMC Türkiye olarak bunun bilincindeyiz.

Konusunda uzman mühendislerden oluşan güçlü bir teknik destek ekibine sahibiz. Bu ekip sahada ve bilgisayar başında eşit oranlarda görev alıyor.

Firmanızın yurt içi ve yurt dışı satış sonrası hizmet politikası hakkında neler söyleyebilirsiniz?

SMC, faaliyet gösterdiği her ülkede satış sonrası destek ekibi oluşturmuştur. Bu da özellikle Türkiye’den yurt dışına makine yaparak ihraç eden müşterilerimiz için önemli bir fayda sağlamaktadır. Makinalar üzerinde kullanılan SMC ürünlerine her türlü teknik destek yurt dışında da aynı Türkiye’de olduğu gibi sağlanmaktadır.

Tüketiciden gelen geri bildirimler ve satış sonrası destek, sektörlerin gelişim sürecinde ne kadar etkilidir?

Kullanıcılar bir hizmetten mutlu ya da mutsuz olduklarında dile getirmeyi severler. Biz müşterilerimize kan bağıyla bağlı bir firmayız. Onlar güçlendikçe güçlenir, zayıflarsa zayıflarız. Bu sebepten satış sonrası hizmetleri bir maddi kayıp olarak görmez, müşterilerimizin sorunlarını çözmeye devam ederiz. Ancak bu şekilde sektörün gelişeceğini düşünüyoruz.

Müşterilerinizden ürün ya da hizmet konusunda geri bildirimler alıyor musunuz? Bu bildirimlerin ürün gelişiminde nasıl değerlendiriyorsunuz?

Müşterilerimizden ürünlerimiz ve hizmetlerimiz hakkında farklı kanallardan geri bildirimler alıyoruz. Müşterilerimiz ile sık sık bir araya gelip, yüz yüze aldığımız görüşler dışında, yaptığımız anketler bulunmaktadır. Bu bildirimler bizim için çok kıymetlidir.

Şirketimiz Ar&Ge’ye ciddi bütçeler ayırmaktadır. Müşterilerden gelen ürün yorumlarına göre hem yeni ürünler tasarlanmakta hem de mevcut ürünler daha da geliştirilmektedir.

İhracat pazarlarındaki satış sonrası hizmet konusunda yapılanmanızdan bahseder misiniz?

SMC Türkiye olarak doğrudan ihracat yapmıyoruz fakat makine üreticileri ihracat yaptığında, dolaylı olarak ürünlerimizi de yurt dışına göndermiş oluyoruz. SMC’nin 82 ülkede yaygın satış ve servis ağı bulunmaktadır.

Son olarak eklemek istediğiniz var mı?

Ülkemizde geçmiş yıllarda yaşanan olayların tekrar etmemesini, bu yılın sektör için bol kazançlı ve sorunsuz bir atılım yılı olmasını diliyorum.


Diğer Roportajlar


reklamverburaya
reklamverburaya
reklamverburaya
reklamverburaya
reklamverburaya