Söyleşi

Sika, Köklü Bir Geçmişe ve Çok Fazla Kazanılmış Tecrübeye Sahip

1910 yılında İsviçre’de kurulmuş bir markayız. Mevcutta 100’ün üzerinde ülkede 24000’den fazla çalışan ile özellikli kimyasallar sektöründe hizmet veren bir firmayız. Köklü bir geçmişe ve çok fazla kazanılmış tecrübeye sahip bir marka olan Sika, özellikle teknolojik çözümler üretme noktasında da sektöründe liderliğe sahiptir.

Sika Yapı Kimyasalları Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Fazlı BULUT ”Markalaşma” konulu röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Türkiye’de “marka” olmanın önemi hakkında neler söylemek istersiniz?

Marka olmak bence ilk planda belirli bir karaktere, davranışa ve hedefe sahip olmak demektir. En basitinden bir markayı insan olarak kafanızda canlandırabiliyorsanız o marka karakterini oluşturmuş demektir. Örneğin Sika deyince sektörde genelde oluşan algı; kalite, dürüstlük ve teknik yeterliliktir. Sika’yı eğer bir insan olarak düşünürsek benim kafamda hep bir üniversite profesörü gelmektedir. Bilgili, doğru neyse onu söyleyen, ticari kaygıdan ziyade, teknolojik gerçeklerin arkasında duran ağır başlı, orta yaşlarında bir profesör. Zihinde oluşan bu imaj özellikle çözümü zor ya da kötü tecrübelerin yaşandığı ve bir daha yaşanmasının istenmediği problemlerde Sika’yı ilk adres olarak hafızalara kaydediyor. Dolayısı ile markanın zihinde oluşturduğu imaj doğrultusunda gerçek hayatta ticari başarı elde ediliyor. Bunun gibi örnekleri çok farklı markalarda görebilmekteyiz.

Markanızın gelişim süreci hakkında bilgi verir misiniz?

1910 yılında İsviçre’de kurulmuş bir markayız. Mevcutta 100’ün üzerinde ülkede 24000’den fazla çalışan ile özellikli kimyasallar sektöründe hizmet veren bir firmayız. Köklü bir geçmişe ve çok fazla kazanılmış tecrübeye sahip bir marka olan Sika, özellikle teknolojik çözümler üretme noktasında da sektöründe liderliğe sahiptir. Markanın gelişimi de tarih boyunca hep bu şekilde ilerlemiştir.

Gelişen sektör içinde markanızın kalıcı olması için neleri ön planda
tutuyorsunuz?

En teknolojik çözümü, en iyi teknik destek ve hizmet ile müşterilere ulaştırmak. Çok kısa bir cümle gibi
gözükse de hayata geçirmenin gerçekten çok zor olduğu, gerçekleştikten sonra ise korumanın da bir o kadar zor olduğu bir yaklaşımdan bahsediyoruz. Hem Dünya’da hem de Türkiye’de şimdiye kadar çok başarılı bir şekilde bu vizyonu devam ettirmiş durumdayız.

2020 yılı içerisinde markalaşma sürecinize katkı sağlayacak hangi sektörel etkinlik veya projeler içinde yer almayı planlıyorsunuz?

2020 yılı özellikle ailemizin yeni üyesi Davco’nun ilgili kanallarda penetrasyonu üzerinde çalışmalarımız
olacak. Bu kapsamda özellikle teknik destek ve eğitimler bütün Türkiye’de planlandı ve hayata geçecek. Bunun dışında ABC markamız ile Avrasya Pencere ve Hırdavat Fuarı’na katılım sağlayacağız.

Günümüz tanıtım faaliyetlerine baktığınızda markalaşma noktasında hangi platformları etkin olarak kullanıyorsunuz?

Röportajın başında da belirtiğim üzere, Sika markası benim için hep bir profesör imajı oluşturmuştur. Pazarlama faaliyetlerimizi de benzer bir şekilde planladık. Çok yoğun bir eğitim planı ile sektördeki bilinçlenmeyi sağlamak bizim için çok önemli. Bunun yanında her geçen gün önemi artmakta olan dijital platformlarda özel proje ve içeriklerle daha da aktif rol alacağız. Çok geniş çözüm ve müşteri portföyüne sahip olmanın avantajlarını her türlü platformda terzi işi kampanyalar üreterek kullanmak istiyoruz. Özellikle 2020 yılında yenileyeceğimiz internet sayfamız ile müşterilerimiz ile çok daha etkin ve kolay bir iletişim sağlamak istiyoruz.

Markalaşmanın firmaya kazandırdığı değer hakkında son olarak sektör profesyonelleri ile paylaşmak istediğiniz bilgi veya öneriniz var mıdır?

Değerli bir markaya sahip olmak için çok uzun vadeli planlama, etik kurallar ve değerlerin oluşturulması olmazsa olmazdır. Kısa dönem kaygıları ile uzun soluklu değerli markalar oluşturmak maalesef imkansız. Markayı bir logo, bir isim ya da bir kişiden ziyade; karakteri, davranışı ve hedefleri olan bir organizma olarak düşünmek gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı