GündemSöyleşi

Sika’da pazarlama nedir diyecek olursak; ürün ambalaj dizaynından, sosyal medya yönetimine, teknik eğitimlerden, BIM modellemesine kadar uzanan çok geniş bir serüven.

Çok çeşitli müşteri ve çözüm portföyüne sahip bir firma olduğumuzdan ötürü her çalışmamız, ince eleyip sık dokumamızı ve terzi işi kampanyalar üretmemizi gerektiriyor. Bu içerikler, bazen eğitici bir internet sayfası, bazen eğlendirici bir video, bazen çok teknik broşür hatta uzmanlık isteyen bilgisayar programı olarak karşımıza çıkabiliyor.

 

Firmanız açısından genel olarak Pazarlamayı nasıl tanımlarsınız?

İlk olarak şunu söylemeliyim ki, Sika bünyesinde özellikle Pazarlama alanında çalışmak gerçekten çok güzel bir deneyim. Teknik bilgiyi hayal gücü ile harmanlayarak bir iletişim oluşturmak ve bu iletişimi strateji dahilinde sunarak sonuçları gözlemlemek, hem profesyonel hem de yaratıcı özelliklerinizin gelişmesine imkan sağlıyor. Çok çeşitli müşteri ve çözüm portföyüne sahip bir firma olduğumuzdan ötürü her çalışmamız, ince eleyip sık dokumamızı ve terzi işi kampanyalar üretmemizi gerektiriyor. Bu içerikler, bazen eğitici bir internet sayfası, bazen eğlendirici bir video, bazen çok teknik broşür hatta uzmanlık isteyen bilgisayar programı olarak karşımıza çıkabiliyor. Genel olarak Sika’da pazarlama nedir diyecek olursak; ürün ambalaj dizaynından, sosyal medya yönetimine, teknik eğitimlerden, BIM modellemesine kadar uzanan çok geniş bir serüven.

Sosyal medyanın markalar için önemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sosyal medyayı, müşteriler ile doğrudan ya da dolaylı olarak hızlı ve akılda kalacak iletişimlerin oluşturulabildiği çok önemli bir kanal olarak görüyorum. Tabii her mecra gibi bu kanalın yönetiminin de platformun ruhuna uyacak şekilde yapılması gerekliliğine inanıyorum.

Günümüzde güncel hayatın olmazsa olmazı olan sosyal medyada markanızın başarılı olabilmesi için ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Çok hızlı tüketen bir platform olduğundan ötürü sürekli olarak akılda kalıcı ve etkileyici içerikler üretmekteyiz. Paylaşımlarımızda çok teknik içeriklerden ya da sadece ürün odaklı reklam çalışmalarından uzak durmaktayız. Sosyal sorumluluk ya da çevreci, sürdürülebilir çözümler üzerinde özellikle durarak bu konular hakkında bilinirliği ve farkındalığı arttırmak istiyoruz. Günün sonunda bir ekranda 2 saniyelik bir parmak hareketi kadar süremizin olduğunun farkındayız. Bu süre içeresinde hem Sika’nın vizyonunu hem de neler yaptığımızı anlatmak zorlayıcı ama sonuçları direkt olarak gözlemleyebilmek de bir o kadar verimli.

Sektörünüz üzerinden ele alacak olursanız dijital pazarlama bu sektörde ne kadar kullanılıyor?

İnşaat sektöründe her geçen gün kullanımın arttığına şahit olmaktayım. Çok güzel ve yaratıcı projelere rastlamak mümkün. Eskiden sadece ürün fotoğraflarının geçtiği mecralarda artık, internet sayfaları, videolar ve teknik dokümanlar ile desteklenmiş kaliteli içerikler, düzgün hedeflendirme yapılmış reklam çalışmaları görebilmekteyiz. Ama dijital mecralar çok hızlı ilerleyen ve sürekli takip edilmesi gereken kanallar olduğu için, geleneksel inşaat sektörü yaklaşımı bu noktada bir ağır kalabilmekte. Artık pazarlama profesyonellerinin broşür, katalog, eşantiyon peşinde koşmalarından ziyade çağa ayak uydurmaları ve gelişmeleri sürekli takip etmeleri gerekmekte.

Firmaların dijital mecralarda yer alarak pazarlama faaliyetlerinde bulunmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kesinlikle arkasında olduğum bir yaklaşım. Pazarlama Müdürlüğü görevine başladığım günden beri bütün doküman yönetimimizi dijital mecralar üzerinden yapmaya ve basılı iletişimleri en aza indirmek için titizlikle çalışmaktayım. Operasyonel verimlilik ve çevre faktörünü göz önünde bulundurduğunuz zaman dijital pazarlama hayat kurtarıcı bir nitelikte. Bunun yanında dijital pazarlama direkt olarak kampanya verimliliklerini okuyabilmenize imkan sağlamakta. Artık pazarlama sadece yaratıcı içerik oluşturmak değil, bunun istatistiğini okuyabilmek ve yorumlayabilmek.

Firmanızın 2020 yılı için dijital platformlarda pazarlama planları mevcut mudur? Kısaca bahseder misiniz?

Sosyal medya yönetiminde çok başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. Çok farklı müşteri grupları hedeflenerek çok farklı mecralarda yaratıcı kampanyalar üretiyoruz. Bunun dışında güzel içerik çalışmaları ile birlikte yeni internet sayfamızı 2020 yılı içerisinde hayata geçireceğiz. Müşterilerimiz ile yıllardır güvene dayalı oluşturduğumuz ilişkimizi, dijital kanallarda da rahatlıkla ulaşabilmeleri adına her türlü teknolojiyi yakından takip ederek stratejimizi oluşturmaktayız.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı