GündemSöyleşi

Tüm Çalışmalarımızı Sektörün Uluslararası Rekabet Gücünü Arttırabilmesi İçin Tasarladık

Fuarlarımızın tanıtımı adına yıl boyunca proje ekibimiz ve Tüyap Yurt Dışı Ofisleri potansiyel ziyaretçilere ulaşmak adına çalışmalarını sürdürdü.

Reed Tüyap Fuarcılık A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Fatih ÖZMERT ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Avrasya Pencere, Kapı ve Cam 2020 Fuarları’nın genel görünümü nasıl olacak?

Fuarlarımız Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nin 12 salonunda, 700’e yakın firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla 4-7 Mart tarihlerinde gerçekleşecek. Fuarların ve ürün gruplarının yerleşimini özetlemek gerekirse; 2012 yılında temellerini atmış olduğumuz Alüminyum Profil, Cephe Sistemleri ve Aksesuarları Özel Bölümü bu yıl da 14. Salon’da yer alırken; 2, 3, 8, 9 ve 10 no’lu salonlarımızda ağırlıklı olarak pencere, PVC profil, pencere sistemleri, aksesuarları firmaları yer alacak. 7. salonda geçmiş yıllarda olduğu gibi profil üretim ve işleme makineleri üretici ve distribütörleri bulunuyor. Avrasya Kapı Fuarı 4, 5 ve 6 numaralı salonda ziyaretçilerini ağırlarken, 11 ve 12 numaralı salonlarda ise cam ürünleri, uygulamaları ve üretim – işleme makineleri firmaları yer alacak. Alanında lider konumdaki firmalarının yer aldığı fuarlarımız önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da başta Avrasya Coğrafyası olmak üzere dünyanın dört bir yanından sektör profesyonellerine ev sahipliği yapacaktır. 2019 yılında 117 ülkeden 68.440  ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuarlarımızın bu yıl 120’nin üzerinde ülkeden 75.000’den fazla ziyaretçiyi çekeceğini  öngörüyoruz.

Bu fuar organizasyonlarının sektöre katkıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Fuar ve sektör arasında karşılıklı birbirini besleyen bir ilişki var. Pencere, kapı ve cam sektörlerimizin  uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek ürün kalitesine ve üretim kapasitesine sahip olduğu ortada. Sektörümüzün gücü fuarlara yurt dışından gelecek ziyaretçi sayısını da olumlu yönde etkiliyor. Aynı şekilde bizler de doğru fuar kurgusu ve etkin pazarlama stratejimiz sayesinde sektörün dış pazarlardaki bilinirliğinin artmasına katkı sağlıyoruz. İstatistikler de doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. 2019 yılında elde ettiğimiz , uluslararası ziyaretçi sayısındaki %23’lük  artış da bunu doğrular nitelikte. Bu veriler fuarın global düzeyde her geçen yıl daha prestijli ve etkin konuma geldiğini ve katılımcılarımıza yeni pazarlara erişim sağlayabilme açısından daha da geliştiğini kanıtlıyor. Buna dayanarak söyleyebilirim ki; sektör ve fuar arasındaki karşılıklı fayda ve güvene dayalı ilişki hem bizleri alanımızdaki fuarlar arasında her geçen yıl daha yukarı taşıyor, hem de sektörün uluslararası rekabet gücüne olumlu katkıda bulunuyor

Fuar organizasyonlarına yönelik yurt içi ve yurt dışında yaptığınız tanıtım faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Fuarlarımızın tanıtımı adına yıl boyunca proje ekibimiz ve Tüyap Yurt Dışı Ofisleri potansiyel ziyaretçilere ulaşmak adına çalışmalarını sürdürdü. Bu doğrultuda, Sırbistan, Kazakistan, İtalya ve Fransa’da yıl içerisinde fuar ziyaretleri gerçekleştirilirken; Karadağ, Özbekistan, Kazakistan, Romanya, Ukrayna gibi ülkeler proje ekibi tarafından ziyaret edildi.

Yurt içinde ve yurt dışındaki 26 sektörel yayına ilan verilirken; Rusya, Ukrayna, Sırbistan, Karadağ, Hırvatistan, Makedonya, İran, İtalya; Bosna-Hersek gibi ülkelerde sektör ile ilgili yayınlar ile çalışıldı. Bununla beraber dijital pazarlama araçları da Türkiye ve Dünya genelinde nitelikli sektör profesyonellerine ulaşmak amacıyla yoğun ve etkin bir şekilde kullanıldı. Her geçen yıl fuarın erişim alanını arttırarak daha çok ülkeden, daha fazla pazardan ziyaretçi çekebilmeyi hedef edinmiş durumdayız. Fuar bitiminde bu çalışmalarımızın meyvelerini alacağımızı düşünüyoruz.

Yurt dışındaki benzer sektör fuarları ile karşılaştırıldığında Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarları sizce nasıl bir konuma sahip?

Fuarımızı alternatif organizasyonlardan farklılaştıran, hatta eşsiz bir konuma taşıyan en önemli özellik, Konsept olarak farklı ancak, birbirini tamamlayan üç fuarın aynı çatı altında toplanıyor olması. Benzer kurguya sahip fuarlar olsa da pencere, kapı ve cam sektörlerinin kendilerine ait ayrı fuarlarını bir arada, aynı tarihte ziyaretçiler ile buluşturan başka bir organizasyon bulunmamakta. Farklı birer marka oluşları ve kendilerine özel salonları ile ayrılan ancak aynı tarihte tek çatı altında yer alan fuarların ortaklığı etkinliğin başarısına büyük katkı sağlıyor.

Son olarak sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mıdır?

Bir kez daha fuar katılımcılarımıza, değerli sektör derneklerimize ve fuara ilgi gösteren ziyaretçilerimize fuarlarımıza verdikleri destekten ötürü teşekkür etmek istiyorum. Bu yıl da sektör paydaşlarının fuarımıza olan güvenini boşa çıkarmayarak, tüm katılımcılarımız ve ziyaretçilerimiz açısından son derece verimli bir organizasyon gerçekleştireceğimize olan inancımın tam olduğunu belirterek tekrar tüm katılımcı ve ziyaretçilerimize başarılı ve bol kazançlı bir fuar diliyorum.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı