Söyleşi

Yılmaz Makine Olarak, Yılmaz Akademi Bizim En Büyük Farkımız Olacaktır

Ar-Ge’miz de yeni projelerini bitirmiş test aşamasında denemeler devam ediyor. Şu anda fuarlarda sergilenmesi için gün sayıyor. Böyle planlı ve programlı bir çalışma olduğunda geminin nereye gittiğini bilen bir kaptan için rotadan çıkmadan gayet hızlı bir şekilde yol alabilmek mümkündür. Bizler de bu şekilde ilerlemeyi devam ediyoruz.

Yılmaz Makine Satış & Pazarlama Genel Müdürü Ali SNOPÇE röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Geride bıraktığımız 2019 yılını sektörünüz ve firmanız açısından değerlendirecek olursanız, önceki yıllara kıyasla neler söylemek istersiniz?

2019 yılını şirketimiz açısından iki yönlü değerlendiriyorum; Üretim süreçlerinde yapılan iyileştirmeler, hat sistemi ile birlikte çok daha hızlı ve maliyetleri düşürerek, şirketimizin son dönemlerde dünyadaki daralmaya meydan okutacak şekilde bir fiyat politikası ile çalışmasına vesile oldu. Öte yandan, dünyada yaşanan hem politik hem de ekonomik dalgalanmalar, geleceği öngörmemizde puslu bir hava gibi önümüzü görmemize engel teşkil ediyor. Eskiden bir tabir vardı; herkes “Ekmek Aslan’ın Ağzında” diyordu. 2018 yılı ve sonrasındaki dalgalanmalarda, Amerika ve Çin’in  ekonomik savaşlarından sonra artık “Ekmek Aslanın Midesinde” tabirini kullanabiliriz. Bugün başarı; sadece sizin ne yaptığınız  değil, rakiplerin de ne yaptığı ve sizlerin onlardan neleri daha farklı yaptığınıza ve daha hızlı gerçekleştirdiğinize bağlı olarak, satış faaliyetlerinizi yukarıya çekmeniz ile mümkün olacaktır.

  

Firmanızın 2020 yılına dair hedef ve beklentileri hakkında genel olarak neler söylemek istersiniz?

Bu yıl artık bizler ülke ziyaretleri ve fuarların yerine öncellikle tüm dünyadaki makine sektörümüzün pazar piyasalarını incelemekle işe başladık. Son on yılda hangi makineler ne kadar satılmış, hangi firma ne kadar önde veya yeni aktörler kim, ne kadar ciddiye alınmalı gibi konuları incelemek de  önceliğimiz olacak. Satış istihbarat verileri ile birlikte, yeni “Pazar Geliştirme” departmanımızın faaliyetleri ve satış koordineleri ile benim tabirimle artık “yeni dijital satış stratejisine” geçerek eskisinden çok farklı satış aksiyonları alarak tüm dünyada kendimizi tanıtmaya ve satışlarımızı arttırmaya yönelik önemli çalışmalar yapacağız.

2020 yılı itibariyle pazar arayışlarınıza nasıl yön vereceksiniz?

Satış arayışlarımızı nasıl yapacağımızı biraz önce de ifade ettiğim gibi netleştirdik; hatta ve hatta yeni ülkeler ve yeni potansiyel bayiler ile birlikte çok daha hızlı bir şekilde satışımızı gerçekleştireceğiz. Burada en önemli destek beklediğimiz departmanımız aslında yeni yüzümüzü ön planda tutacak Ar-Ge’miz olacaktır. Bize yeni ürün taleplerimizi ne kadar hızlı satışa hazır hale getirirse, bizim de o kadar daha fazla satış gerçekleştirmemiz mümkün olacaktır.

Önümüzdeki yıl için nasıl bir tanıtım çalışması uygulamayı düşünüyorsunuz?

Yeni Fuarlar, daha önce olmadığımız yerlerde tanıtımlar, akademik içerikli eğitimler gibi faaliyetlere, daha hızlı bir şekilde ürün geliştirme için çok verimli bir tanıtım hedefliyoruz. Ayrıca Yılmaz Akademi bizim en büyük farkımız olacaktır.

2020 yılı içinde katılmayı veya bizzat gerçekleştirmeyi planladığınız sektörel etkinliklerden bahseder misiniz?

13 fuar, 360 gün pazar geliştirme seyahati ve 1.000’den fazla müşteri ziyareti ile çok önemli hedeflerimiz var. En önemli gücümüz, ekip çalışmaları ve yeni bölgesel faaliyetlerimiz olacaktır. Tüm bu gelişmeleri de sizin aracılığınız ile sektörümüzle paylaşmaya devam edeceğiz.

2019 yılı içinde değişen sosyo-ekonomik dengelerle birlikte piyasadaki rekabet ortamının 2020 yılında nasıl bir seyir izleyeceğini düşünüyorsunuz?

Türk Makine endüstrisi maalesef kaliteli makine üreteceğine, daha uygun ve fiyata odaklı çalışmalara prim vermektedir. Kullanıcılar da aynı şekilde üreticileri bu yönde hareket etmeye zorlamaktadır. Bundan dolayı bizler kalitemizden ödün vermektense, bazı önemli fakat zarar içeren projelerden uzak durduk. Bugün baktığımda; kârlılık yerine zarar vereceğini görüyorum. Bu durumda rakipler burada çok ciddi teminatsız, sırf satış olsun diye kredi açılımı yaparak geçici çözümler ile uzun vadede vahim tabloların oluşumuna doğru gidiyorlar. Bizler bu gibi çalışmalarda sadece kendilerine “hayırlı olsun “diyerek bu tarz projelerden uzak duruyoruz.

2020 yılında bu şekilde devam edecek şirketler sadece ve sadece günü kurtarmak adına zararına bile satış yaparak ayakta durmaya çalışacaklardır. Bunu algılayamayan ve sadece fiyat odaklı olan tüketiciler bu proje için sırf fiyatı daha ucuz olduğu için alım yapmaya çalışacak ve daha sonra da, zararına verilmiş olan bu makinelerde en küçük bir arızada hizmet alamayacak noktada olacaklardır. 2020 yılı zor ama yeni stratejilerin gündemde olacağı bir döneme başlangıç olacaktır.  Bizler sadece makine satmış olmak ve para kazanmak için makine satmıyoruz. Bazen öyle noktalar oluyor ki bizlere “A” firması bu kadar veriyor siz de bu kadara verin diyorlar. Hâlbuki bakıyorsunuz hiç kıyaslamamış, sırf daha ucuz bir makineyi yapmak için günümüz teknolojilerinden uzak, eski bir teknolojiyi istiyorlar. Biz de eski teknolojiyi isteyenlere “Hayırlı olsun” diyoruz, mutlaka gelecekte bütçeleri uygun olduğunda elbet bir gün bizim makinemizi de deneyeceklerini ifade ediyoruz. Çünkü daha önce rakip firmalarımızın ismini vermeden yaptığım bir görüşmeyi burada paylaşmak istiyorum; bölge yöneticimiz ile birlikte bir atölyeyi  ziyaret ettik. Burada bana anlatılan çok ön yargılı hikayeler dinledim. ‘‘Sizin ilgili makinelerinizi gördükten sonra, diğerlerinin yanında gerçekten çok farklı olduğunuzu gördük.’’ yorumlarını aldık. Anladığım kadarı ile; Türk rakiplerimiz bize maalesef olumsuz yorum yaparak, bir noktaya ulaşmaya çalışıyorlar. Hâlbuki bizler satış ekibimize, ‘’sahadaki personelimize rakipleri küçük düşürmeyiniz, Sizler diğer rakip ürünleri ile kıyaslanacak duruma geldiğiniz zaman mutlaka farklarınızı anlatınız. Emin olun mantıklı düşünen size gelecektir. Diğerlerine sırf satış kazanayım diye çamur atarsanız yarın bedelini ağır ödersiniz.’’ Şeklinde açıklamalarda bulunuyoruz. Doğru yaklaşımında bu olması gerekir düşüncesindeyiz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

2020 yılı çok zor gibi gözüküyor olabilir ancak, doğru adımlarla kârlılığını ve hedeflerini iyi belirleyen firmalar için çok güzel bir yıl olacaktır. Bizler şimdiden bütçemizi, satışlarımızı hedef ülkelerimizi hedef müşteri portföyümüzü belirlemiş ve aksiyon almak için gün sayıyoruz.

Ar-Ge’miz de yeni projelerini bitirmiş test aşamasında denemeler devam ediyor. Şu anda fuarlarda sergilenmesi için gün sayıyor. Böyle planlı ve programlı bir çalışma olduğunda geminin nereye gittiğini bilen bir kaptan için rotadan çıkmadan gayet hızlı bir şekilde yol alabilmek mümkündür. Bizler de bu şekilde ilerlemeyi devam ediyoruz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı