2. Ulusal Çatıcılar Yarışmasına Kadın Ustalar Damga Vurdu

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) tarafından, TÜYAP 42. Yapı Fuarı – Turkeybuild İstanbul kapsamında gerçekleştirilen “2. Ulusal Çatıcılar Yarışması” birincileri belli oldu. Yarışmaya ilk kez kadın ustalar da katıldı. Çatı ustaları; uygulama kalitesi, uygulama süresi, iş güvenliği ve alan temizliği açılarından birinci seçilmek için kıyasıya yarıştı.

Çatı sektörünün gelişme­si ve kalifiye iş gücünün artması için kapsamlı çalışmalar yürüten Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER), Yapı Fuarı Turkeybuild 2019 İstanbul kapsamında gerçek­leşen‘2. Ulusal Çatıcılar Yarışması’ ile sektörün en iyi çatı ustası ekiple­rini belirledi.

ITE Turkiye ve YEM Fuar Exhibitions iş birliğiyle gerçekleşen etkinlikte katılımcılar, 3 kişilik takımlar halinde yarıştı. Bitümlü membran kategori­sinde 4 ekip, bitümlü levhalarda 2 ekip, metal kategorisinde 3 ekip ve kiremit uygulamalarında da 4 ekip olmak üzere toplam 13 takım mü­cadele etti. Ekipler, belirli bir zaman diliminde, en kaliteli uygulamayı, iş güvenliği ve alan temizliğine en uygun şekilde hareket ederek ta­mamlamaya çalıştı.

İlk kez kadın ustalar yarıştı

Türkiye’nin ilk kadın çatıcıları da ilk kez yarışmaya katılarak başarılı bir performans sergiledi. Levha kate­gorisinde yarışan kadın ekipler he­yecanlı bir mücadeleye imza attı. Sevde Süylün, Melike Hoylan ve Hü­danur Zehra Akpınar’dan oluşan ekip levha kategorisinde birinciliği kazandı.

Kiremit kategorisindeTahsin Şahin, Kadir Yıldız ve Yüksel Işıklı, membran kategorisinde Kani Akarslan, Ah­met Mersin ve Namık Hardal,metal kategorisinde Hüseyin Uçar, İsmail Uçar, Ferhat Dikiz den oluşan grup­

lar birinci geldi. Tüm kategorilerde birinci gelen ekiplere de kupa ma­dalya ve para ödülü verildi. Spon­sor firmalar tüm katılımcılara ayrıca çeşitli ödüller takdim etti.

Sektör bu yarışmayı benimsedi

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Şenal, Türkiye’de çatı sektö­rünün son yıllarda teknoloji, mal­zeme ve uygulama açısından çok geliştiğini ancak buna rağmen ha­len kalifiye çalışan eksikliği yaşadık­larını belirterek şunları söyledi:

“Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz Ulu­sal Çatıcılar Yarışması ile ‘Türkiye’de bina çatılarının doğru malzemeler­le, yetkin uygulamacılarla, stan­dartlara ve iş güvenliği kurallarına uygun olarak oluşturulmasına dik­kat çekmeyi’, ‘alanında başarılı ve ihtisas sahibi uygulamacıların ödül­lendirilmesi yoluyla iyi uygulamaları özendirmek ve yaygınlaştırmayı’ ve ‘uygulamacı, işveren ve son kul­lanıcıları bilinçlendirerek, sektöre çok yönlü katkı sağlamayı’ amaç­lıyoruz. Çatı sektörünün en büyük kuruluşu olarak, sektörün gelişmesi ve eğitimli iş gücümüzün artmasına yönelik çok önemli çalışmalar yürü­tüyoruz. Üniversitelerde öğrencilere teknik eğitim, ustalara mesleki eği­tim ve çatıcılık eğitimi veren öğret­menlerimize güncel uygulamalar hakkında bilgi veriyoruz. ÇATIDER’in de üye olduğu Uluslararası Çatıcılık Federasyonu’nun (International Fe­deration For The Roofing Trade-IFD) ile ilişkilerimizi güçlendirerek, son teknolojinin yanı sıra eğitim sistem­leri ve birçok konuda sektörümüze bilgi aktarımı yaparak, güncel ge­lişmeleri sektör paydaşlarımıza ileti­yoruz.”

Yarışmanın ürün sponsorluğunu Dörken Sistem, Işıklar Yapı Ürünle­ri, Onduline, Rheinzink ve Standart İzolasyon, yardımcı ürünler-tespit elemanları sponsorluğunu Ejot, Eg­ger ve Ytong üstlendi. Sunuculuğu­nu Meral Karadağ’ın gerçekleştirdi­ği ödül töreni TÜYAP YAPI Arena’da gerçekleşti.

Bir Yorum Yazın..