Uluslararası Ziyaretçi Sayısındaki Büyük Artış Fuarın Global Düzeyde Prestijinin Sürekli Arttığını Kanıtlıyor

Bu yıl Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarları yeni bir rekora imza atmayı başardı. Uluslar arası ziyaretçi sayısı 2018 yılına göre %23’lük bir artışla 12.376’ya ulaştı. Toplamda ise, dört gün boyunca 117 ülkeden 68.440 sektör profesyoneli fuara giriş yaptı.

Reed Tüyap Genel Müdür Yardımcısı Fatih Özmert röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Sektörün önemli etkinliklerinden olan ve bu yıl 20. kez düzenlenen ‘’Avrasya Pencere 2019 Fuarı’’ ile ilgili genel bir değerlendirmenizi alabilir miyiz?

Avrasya Pencere Fuarı, geçmiş yıllarda olduğu gibi Kapı, Cam fuarları ve Alüminyum Özel Bölümü ile birlikte eşzamanlı olarak 12 salonda, yaklaşık 120 bin metrekarelik brüt sergileme alanı üzerinde, 27 ülkeden 614 firma ve firma temsilciliğinin katılımıyla, sektör dernekleri PÜKAD, PÜKAB ve GALSİAD destekleri ile gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl özellikle inşaat sektörünü derinden etkileyen ekonomik sıkıntılara rağmen fuara yoğun ziyaretçi ilgisi olması, özellikle yabancı ziyaretçi sayısındaki ciddi artış katılımcıların keyifli ve verimli bir fuar geçirmesini sağladı. Fuar sırasında ve sonrasında yaptığımız değerlendirmelerde de katılımcılarımız ve fuarlarımızı destekleyen sektör dernekleri memnuniyetlerini dile getirdiler. Fuarımız ülkemizin güçlü sektörlerini temsil ediyor. Dinamik, güçlü ve her yönüyle zengin bir fuar geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca fuar süresince ziyaretçilere sunulan, sektörel ve akademik çevrelerin hazırladığı etkinlikler de fuarı sadece ticari birplatform olmaktan öteye geçirip sektörün geleceğinin enine boyuna tartışıldığı bir buluşma haline getiriyor. Fuarda ziyaretçilere sunulan PÜKAB tarafından düzenlenen “Aktör Cephenin Gelecekteki Rolü” paneli, GALSİAD tarafından düzenlenen “Türkiye’de Sıfıra Yakın Enerjili Binalar Öncesinde Teoriden Uygulamaya Cephe Çözümleri Önerileri” , “Mimari Yapılarda Alüminyum Sistemlerinin Kullanımı ve Güncel Yaklaşımlar”, “Metal Kabukların Mimariye Kattığı Fonksiyonellikler” seminerleri, GALSİAD ve Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi / Aluteam iş birliğiyle yapılan “Alüminyum Yapı Sistemleri Test ve Eğitim Laboratuarı (ASTEL)” tanıtımı, ORSİAD tarafından düzenlenen “2. Kapı Çalıştayı” gibi etkinlikler bunun son derece yararlı örnekleri olarak ortaya konabilir.

Ziyaretçi bakımından sektör yine çok zengin bir fuar geçirdi. Rakamları bizimle paylaşır mısınız?

Bu yıl Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarları yeni bir rekora imza atmayı başardı. Uluslar arası ziyaretçi sayısı 2018 yılına göre %23’lük bir artışla 12.376’ya ulaştı. Toplamda ise, dört gün boyunca 117 ülkeden 68.440 sektör profesyoneli fuara giriş yaptı. Yurtdışı ziyaretçilerin coğrafi dağılımını incelediğimizde ilk sırada yüzde 33 ile Doğu Avrupa ve Balkanlar’ı görüyoruz. Sonra sırasıyla, Ortadoğu, Afrika ve Batı ve Orta Asya, Batı Avrupa gibi bölgelerden çok sayıda ziyaretçiye ev sahipliği yaptık. En çok ziyaretçi gelen ülkeler ise İran, Bulgaristan, Irak, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Romanya, Cezayir, Libya, Ukrayna oldu. Ayrıca Güney Amerika, Orta ve Batı Afrika gibi bölgelerden birçok yeni ülke fuarımıza ilk kez ziyaretçi gönderdi. Bu da fuarların global düzeyde bilinirliği ve prestijinin her geçen yıl artış gösterdiğini doğrular nitelikte.

Fuar ile ilgili hangi ülkelerde etkin tanıtım faaliyetleri sürdürüldü, yurtdışı ziyaretçilerin fuara ilgisi sizce nasıldı?

Fuar ile ilgili tanıtım faaliyetlerinde önceliğimiz, yapı ve inşaat sektörlerine yapılan yatırımların yükselişte olduğu ülkeler oluyor. Ayrıca katılımcılarımızın fuar aracılığı ile yeni pazarlara açılabilmesi bizim açımızdan çok büyük önem taşıyor. Bu nedenle çalışmalarımızın temel hedefleri; hem katılımcılarımızın ihracat konusunda hâlihazırda temasta oldukları Balkanlar, Kuzey Afrika, Ortadoğu gibi bölgeler; hem de katılımcılarımızın uluslar arası alan da rekabet gücünü arttırabilmek adına onları Orta Avrupa, Batı-Orta Asya, Batı Avrupa gibi bölgelerle temasa geçirebilmek. Bu yıl elde ettiğimiz sonuçlar bu hedefleri tutturmayı başardığımızı gösteriyor. Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya, Tunus, Cezayir, Kosova gibi ülkelerde zaten güçlü olan konumumuzu kuvvetlendirirken, Romanya, Polonya, Libya, Kazakistan, Özbekistan, İspanya, Fransa, Ukrayna gibi ülkelerde de ciddi sayıda ziyaretçi artışı sağlamayı başardık. Hem ziyaretçi sayısı hem de çeşitliliğindeki bu fark edilir artış katılımcılarımızın memnuniyet oranlarına da yansımış gözüküyor.

Benzer fuarlar ile karşılaştırıldığında ‘’Avrasya Pencere Fuarı’nın’’ diğer fuarlar arasındaki yeri nedir?

Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarları, dünyanın bu alanda ikinci büyük fuarı konumunda iken daha önce de vurguladığım gibi her geçen yıl global düzeyde prestijini arttırarak Avrasya Bölgesi’ne sıkışıp kalmayıp ve alanında dünya liderliğine gitgide yaklaşıyor. Ayrıca yurt dışındaki rakiplerinin aksine pencere, kapı ve cam sektörlerini aynı çatı altında, eş zamanlı olarak topluyor olması Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarları’nın diğerlerinden bir adım öteye taşıyan en belirgin özelliği. Pencere, kapı, cam ve alüminyum sektörlerimiz tüm dünyada rekabet edebilecek kalitede üretim yaparken, Türk üreticilerinin dünyaçapında vitrine çıkabilmesi açısından fuarlarımızın son derece kritik ve belirleyici konumda olduğunu düşünüyorum. Daha önce birçok kez belirttiğim gibi kaliteli üretim gücüne sahip bir sektör ve bunu tüm dünyaya sunup, dünyanın dört bir yanından endüstri profesyonelleri ile buluşturabilecek güçte bir fuarın birlikteliği hem sektöre hem de fuara benzersiz derecede katkı sağlıyor hem de her iki bileşeni de her geçen yıl global piyasada biraz daha öne taşıyor. Bunu bilincinde olarak, kısa vadede bu konumumuzu koruyup gelecekte dünyanın bir numaralı fuarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bunun için katılımcı ve ziyaretçilerimizin ihtiyaçlarına cevap verebilmek için çalışmalarımızı da durmaksızın sürdürüyoruz.

Fuar tanıtımı konusunda yürütmekte olduğunuz faaliyetler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sunduğumuz hizmetin temeli doğru katılımcıyı doğru ziyaretçi ile bir araya getirmek. Çağımızda zamanın ne kadar değerli olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, katılımcı ve ziyaretçilerimizin zamanlarını daha verimli kullanmalarına imkan tanıyacak bir organizasyon gerçekleştirmek üzerine tüm çalışmalarımızın temelini oluşturuyor. Bunu yapabilmek için katılımcının ve ziyaretçinin ihtiyaçlarını ve fuardan her iki tarafın beklentilerini neler olduğunu kavrayabilmek son derece önemli. Ziyaretçiye sunduğumuz değer fuarda yer alacak katılımcı firmalar ve onların ürünleri. Katılımcıya sunduğumuz değer ise doğru ve nitelikli ziyaretçi. Yeni nesil fuarcılıkta artık yapmaya çalıştığımız, ziyaretçi ile katılımcıyı sadece dört günlük fuar süresince değil, katılımcıların fuara dahil olduğu, ziyaretçilerin ise davetiyesini aldığı andan itibaren iletişimde olabilmelerini sağlayabilecek bir platform oluşturmak. Bunu gerçekleştirebilmek adına dijital pazarlama gereçleri başta olmak üzere tüm pazarlama aygıtlarını olabilecek en verimli şekilde kullanıyoruz. My Tüyap online platformu sayesinde katılımcılarımızın ürünlerini ve hizmetlerini fuar öncesinde daha efektif bir biçimde öne çıkarmasına, ziyaretçilerimizin aradıkları ürünleri ve firmaları daha kolay bulmalarına ve ilgilendikleri firmalara görüşme talebi göndermelerine olanak sağlıyoruz. Katılımcılarımız da bu talepleri değerlendirip onaylayabiliyor ve toplantı saatlerini belirleyebiliyorlar. Bu ve bunu gibi faaliyetlerle fuarcılığı verimli kılan geleneksel yöntemleri bir kenara bırakmadan teknolojinin elverdiği tüm imkânları kullanarak olabilecek en verimli fuar ortamını yaratabilmek adına dünü ve bugünü bir potada eritmeyi hedefliyoruz.

Avrasya Pencere 2020 fuarı için hazırlıklar başladı mı? Sektörü Avrasya Pencere 2020 fuarında neler bekliyor olacak biraz bilgi alabilir miyiz?

2020 çalışmalarımız başladı, şu an ağırlık gelecek fuarın satışlarını gerçekleştirmek üzerinde. Bir taraftan da derinlemesine fuar analizimizi gerçekleştiriyor, önümüzdeki yıl fuarı daha etkin kılabilmek adına neler ilave edebileceğimizi tartışıyoruz..Fuarın pazarlamasında önceliklerimiz bu analizlere göre belirleniyor. 4-7 Mart 2020 tarihlerinde süregelen başarımızı devam ettirerek gerek katılımcılarımız gerekse ziyaretçilerimiz için yine çok verimli bir fuar deneyimi yaşatacağımıza olan güvenim tam.

Bir Yorum Yazın..