Active Kimya Röportaj

Active Kimya Olarak Her Zaman Hedefimiz,
Çalışma Ortaklarımıza Kaliteli Ürün Ve Hizmet Vermek Olmuştur.

Firmamız olarak farklı sektörlerde ulaştığımız ülke ve firmaları arttırdık, ürün portföyümüzde eklemeler ve çıkarmalarda bulunduk. Her zaman hedefimiz çalışma ortaklarımıza kaliteli ürün ve hizmet vermek olmuştur.

Active Kimya firma kurucusu Emin Karaman yıl sonu değerlendirme konulu röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Geride bıraktığımız 2018 yılını sektörünüz ve firmanız açısından değerlendirecek olursanız, önceki yıllara kıyasla neler söylemek istersiniz?

Öncelikle yeni yılın herkese sağlık, mutluluk, barış ve birlik getirmesini diliyorum. Hepimiz için zorlu bir yılı geride bıraktık. Tabi ki aslında geride bıraktığımız şey, üzerinde 2018 yazan kağıt ve karton parçaları. Önümüzde büyük, küresel bir ekonomik gerileme beklenmekte ve bu çığ uzun zamandır büyümektedir. Bir sisteme ister küçük parçalarına mercek tutarak bakın isterseniz resmi büyütüp büyük mekanizmanın işleyişine odaklanın, dişlilerin çalışma prensibinin değişmediğini göreceksiniz. Yani artık küresel ekonomik dünyanın her dalgası neredeyse tüm ülke ve şirketlerde hissedilmektedir. Ya da tersten bakarsak küresel ekonomiyi sallayan her dalga tek tek küçük büyük şirketlerin hareketlerinin toplamıdır. Görmezden gelmeler hâlihazırda büyük negatif etkileri bünyesinde barındırırken, erteleyici önlemler
ve iyileştirmelerin de uzun vadede daha büyük sorunlar yaratacağını düşünmekteyim. Yine de biz kendi sektörümüze mercek tuttuğumuzda, herkesin de bilgisindedir ki 2018’de geçtiğimiz senelere kıyasla durgun bir dönem yaşanmıştır. Yüksek sezon diye atfedilen zaman dilimleri
düşük geçmiş; bu dönemler akabindeki periyotta, ertelenen, bekletilen işlerin de işleme alınmasıyla göz boyayıcı bir yükseliş yaşanmıştır. Son aylardaki bu yükselişin 2019’a veya sonrasına ışık tutan bir gelişme olarak algılanmaması gerekir. Biz 2018’de neler yaptık diye kısaca bakarsak, firmamız olarak farklı sektörlerde ulaştığımız ülke ve firmaları arttırdık, ürün portföyümüzde eklemeler ve çıkarmalarda bulunduk. Her zaman hedefimiz çalışma ortaklarımıza kaliteli ürün ve hizmet vermek olmuştur. Ürünlerimizin ulaştığı firmalarda üretilen ürünleri kendi ürünümüz gibi görmekte, ortaya dayanıklı ve şık bir sonuç çıktığında mutlu olmaktayız. Şöyle diyebiliriz ki bünyemizde bulundurduğumuz ürünler ve temsil ettiğimiz firmalar öncelikle bizim içimize sinmeli. 2018 bizim için kendimizi güzelce bir kontrol etme yılı
oldu. İçimize sinmeyen dış mekan kaplama ve PVC hammadde ve yan ürünlerini çıkartıp, kalitesine ve şıklığına güvendiklerimizi bulundurmaya ve eklemeye devam ettik.

Bu noktada yaptığımız en büyük değişiklik dış mekan folyolarımızdan standart teknolojili ürünleri çıkar­mak ve cool colors ve cool colors PLUS teknolojili ürünlerimize ağırlık vermek olmuştur.

Firmanızın 2019 yılına dair he­def ve beklentileri hakkında genel olarak neler söylersiniz?

Sektörümüz, dizayn konu olduğun­da bir çok noktada Avrupa ve Amerika’yı geriden takip etmek­tedir. Örneğin Avrupa parlak yüzey görünümlerini uzun zaman önce terketmiş ve bir süredir mat görü­nümlere önem vermişken, ülkemiz­de, parlak ve mat alternatifleri bu­lunan ürünlerde büyük çoğunlukla parlak tercih edildiğini görüyoruz. Bu küçük bir örnek tabi ki, bu örnek­ler çoğaltılabilir. Firmamız 2019 yılın­da dış mekân kaplama ürünlerinde, yeni eklenen renklerle güçlenen ve popülerliği gün geçtikçe artan skai® matt line serisine, Modern gö­rünümü ile şu anda Avrupa’da po­püler olan düz çizgili mimariye uy­gun olan ve son birkaç yıldır DB703 rengiyle çok tercih edilen skai® Alux serisine, German Design ödü­lü sahibi skai® x-brush ve reddot ödülü sahibi skai® jet-black serileri­ne, 2018 FENSTERBAU FRONTALE’de dünya prömiyeri yapılmış olan skai® woodec serisine yoğunlaşa­caktır. Uzun yıllardır temsil ettiğimiz Hornschuch’un, dünyanın önde ge­len teknoloji şirketlerinden biri olan Continental’e entegrasyonu, şirke­tin teknolojik yetkinliğini daha da geliştirmek için yeni fırsatlar yarattı. Önümüzdeki süreçte yüksek per­formans ve şıklığın bir araya geldiği yeni tasarımlar da beklemekteyiz. Önümüzdeki yıl için na­sıl bir tanıtım çalışması uy­gulamayı düşünüyorsunuz? Kimyasal maddeler tarafımızda yeni yılda da sektörümüz için ge­rekli özveri ile çalışarak üreticile­rimizin, özellikle ihracat tarafında etkili olmasındaki desteğimizi sür­düreceğiz. Amiral gemimiz yine; çoğunlukla pvc pencere profil ve pvc levha üreticilerine yönelik sa­tışını yaptığımız klorlanmış polietilen (cpe) ürünümüz olacaktır. Endüst­riyel pigment & masterbatch boya üreticisi, Alman Heubach GMBH ile uzun yıllardır devam eden işbirliği­mizi 2019 yılında da devam ettire­rek, pvc pencere profil üreticilerinin standart renk ve özel renk ihtiyaçla­rını HEUCOBATCH® markası ile kar­şılamaya devam edeceğiz. Yanı sıra, pvc folyo ve ambalaj üreticile­rine, şeffaf ve opak pvc levha üreti­cilerine, pvc kenar band ve pvc en­jeksiyon mamül üreticilerine yüksek termal stabiliteye sahip, berrak sıvı, deodorize kalay stabilizatör, akrilik ve mbs bazlı darbe mukavemet arttırıcılar yanında farklı tiplerde ak­rilik proses yardımcılarının ithalat ve satışına devam edeceğiz. 2018 yı­lında bizleri çok fazla heyecanlan­dıran gelişmeler arasında farklı pvc mamül üreticileri için yaptığımız de­neme çalışmalarının olumlu sonuç­landığı kalsiyum-çinko bazlı, toksik olmayan, kompleks ısı stabilizatör­lerinin hızlıca ürün portföyüne gir­mesini sayabiliriz. 2019 yılı içerisinde bu tip ürünlerin sektörde kalıcı yer edinmesi ve rekabetçi olabilmesi için yoğun mesaimize devam ede­ceğiz. Yeni yılda ihracat faaliyetleri­miz ciddi olarak ivme kazanacaktır.

2019 yılı içinde katılmayı veya biz­zat gerçekleştirmeyi planladığınız sektörel etkinliklerden bahseder misiniz?

2019 yılında, 2010 yılından sonra ilk defa tekrar katılımcı olacağımız Avrasya Pencere Fuarı’nda kendi standımızda, yurt dışındaki sektör fuarlarında temsilciliğini gerçekleş­tirdiğimiz firmaların stantlarında sek­tör mensubu ve meraklılarını ağır­layacağız. Avrupa ve Amerika’da büyük ilgi gören ürünlerimizin de ya­zılı basında reklamlarını yapacağız. Bu vesile ile güzel bir yıl diliyorum.


Bir Yorum Yazın..