Ado Grup, Yeni Ürün Yatırımlarında Sektöre Öncülük Etmeye Devam Ediyor…

Dünya pazarlarında en kaliteli ürünleri sunmak için çıktığımız yolculukta, “Dünya’nın Yapı Malzemeleri Üreticisi” olma yolunda yeni yatırımlarla ilerliyoruz.

ADOPEN Satış Grup Başkanı Serpil OCAK ONAN ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Global olarak zorlu bir ekonomik süreçten geçiyoruz.  Ado Grup Şirketleri bu duruma kendini adapte etmiş ve gerekli önlemleri almış gözüküyor. Sizin için bu süreç nasıl geçiyor?

  2019 yılındaki çıkışı ihracatta yakalamaya çalışıyoruz. İhracatımızda %70’e yakın artış sağladık. Günümüzde yaşanan iç piyasa küçülmesini ihracat ile kapatmaya çalıştık, çalışıyoruz.  Cirosal anlamda da başta Adopen markamız olmak üzere tüm Ado Grup şirkerlerinde ihracatın payı çok arttı. Bunun artarak devam edeceğini düşünüyoruz ama bunlar aslında 2019 yılından önce yapmış olduğumuz yatırımların geri dönüşleriydi. İhracat yaptığımız ülkelere yenilerini eklemek her zaman hedefimiz oldu. Yeni ürün yatırımlarımızsa hız kesmeden devam ediyor. Bunlardan bir tanesi ADOFILM Pvc Dekoratif Yüzey Filmi üretimimiz, bir diğeri ise ADOFLOOR LVT ve SPC flooring sistemleri. ADOFILM ‘de hem iç mekan ahşap / mobilya grubunda kullanılabilen PVC yüzey filmleri hem de dış mekanda UV koruyuculu pencere profil laminasyonunda kullanılan filmlerin Türkiye’deki üretim tesisi yatırımını yapmış olmanın faydalarını yaşıyoruz. Bu ürün gruplarında da ihracat payını artırmaya çalışıyoruz. İç piyasada hali hazırda önemli bir pay elde ettik. Daha önce yurtdışına bağımlı olunan bir sektörde ilk yatırım yapan firma olmanın avantajını ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu ülke ekonomisine katkı sağlamak açısından da önemli. Bu ürün gamımızın üretim tesisleri de Antalya’da ve geçen sene itibariyle iç ve dış mekân filmin yanı sıra ağırlıklı olarak mdf panel üreticilerine hitap eden High Gloss PVC Film üretimine de başladık.

Özellikle dış mekan PVC pencere profili laminasyonunda kullanılan filmlerin tedariğinde sektörümüz Almanya ve Kore’ye bağlıydı. Yüzde yüz  yerli  sermaye  ve ADO güvencesi ile, uluslararası akredite kuruluşların da belgelendirdiği yüksek kalitede pvc filmlerimizi hem yurtiçinde hem de ihracatta Pvc  profil sektörünün lider firmaları ile buluşturuyoruz. İkinci yatırımımız ADOFloor markası ile LVT vinyl zemin kaplama   malzemesiydi. Türkiye’de sadece A+ Projelerde kullanılan bu ürünümüz ile, Türkiye’de ki ilk üretim tesisini açmamızla, yurtiçindeki bazı projelere de girmeye başladık.

Bunlardan en büyüğü; Turkcell’in Türkiye’deki 1900 mağazasını değiştirmekle başladık. Turkcell’in yerel bir üreticiyi tercih etmesiyle  yurtdışındaki birçok ithal markaya karşı avantaj elde etmiş olduk. 

 Daha sonra Türkiye’deki İş bankası, PTT’nin bütün şubelerinin yenilenmesinde ürünlerimiz yer aldı.  Bu gibi önemli ve güçlü firmaların renovasyonunda yer almak bizim için çok önemli ve yaptığımız işe olan sorumluluğumuzu artırıyor.  Bu sene itibariyla da LVT’nin yanı sıra, SPC adı verilen daha farklı bir flooring malzemesi üretmeye başladık. Bu da yine Türkiye’de bir ilk üretim ve lamine, laminant parke yerini alabilecek bir ürün.

Bu ürün gamlarında daha çok yurtdışına ihtiyaç duyarken, bu ihtiyaç ve talep  azalmış oldu diyebilir miyiz?

 Kesinlikle dışa bağımlı ticaretin azalması açısından ve Türkiye sanayisine büyük katkı sağlayacak çok önemli bir yatırım yaptığımızı söyleyebilirim.   Şu anda hem flooring hem de PVC film fabrikalarıyla Türkiye’deki ilk yatırımı yapmış şirketiz. Global olarak yaşanan bu zorlu zamanda yeni üretim ve istihdam imkanları yaratmaktan da mutluluk duyuyoruz.

Hem de yeni bir hizmet sunuyorsunuz. Kullanıcılar bunu Adopen bayilerinde bulabilecek mi? Satışı nasıl olacak, ulaşılacak?

LVT ve SPC flooring malzemeleri için farklı bir satış kanalı çalışmamız var. Çünkü; tamamen PVC Profil pazarından farklı alanlarda kullanılan bir ürün grubundan bahsediyoruz.  Bu nedenle tamamen proje bayileri üzerinden ilerliyor.  Bugüne kadar lamine ve laminant pazarının tedarik zincirinde yer alan kişilerin yerel üreticiden temin etmelerini sağlayacağız.  Bunun içinde ayrı bir ağ kuruyoruz.

Adopen Türkiye’de çok yaygın. Diğer bir ifadeyle Adopen dediğimiz zaman Türkiye’nin her noktasında bir bayisi var. Adopen bütün Türkiye’yi kapsayan diyebileceğimiz bir sistemle çalışıyor. Bu diğer ürün gamları içinde bu şekilde olabilecek mi?

Flooring pazarı dinamikleri açısından farklılıkları olan bir pazar. Bu pazar için her bölgede genel bir dağıtıcı üzerinden çalışmayı ve onları belirlemeye çalışıyoruz. Bu fuarda ve bugüne kadar gerçekleşen görüşmelerin neticesinde netleştireceğiz.  Kısa bir süre sonra SPC içinde bir bayilik ağımız oluşmuş olacak. LVT için zaten gündemimizde olan, geçen seneden beri üstünde çalıştığımız ve projelere birlikte katıldığımız iş ortaklarımız vardı. Aynısını SPC pazarı içinde uygulamaya devam edeceğiz.

Her zaman ‘ ihracat önemli ’ dediniz.  İhracat kökenli olduğunuzu ve bu konuyu Ado Grubu olarak da her zaman önemsediğinizi biliyorum.  Çevremizdeki bir sürü ihracat pazarlarında zor günler yaşanıyor.  İhracat ekibiniz bu konuda nasıl bir çalışma yürütüyor?

İhracatın önemi ülkemiz için zorlu koşulları atlatmak açısından tartışmasız bir noktada yer alıyor.   Öncülüğünü yaptığımız bazı pazarlar var. Daha sonra rakiplerimizin arkamızdan geldiği en büyük pazarlardan biri olan Cezayir buna iyi bir örnek. Şu anda pazarın %50’sini Adopen ürünleri oluşturuyor. Adopen’i orada bir ürün ismi haline getirdik. ‘’Adopen profili’’ istiyorum diye gelen bayiler var.  Cezayir Tiyaret şehrinde bir profil fabrikası yatırımımız var.  2020 yılının ikinci yarısında tam olarak faaliyete geçmiş olacağını öngörüyoruz. Makinelerimizin hepsi orada kurulmaya aşamasında hazır. Cezayir pazarına yaklaşık 5 yıl önce hazır doğrama satarak ilk adımı attık. Daha sonra bütün bayilerimizi makinalarla destekleyerek birer profil işleme merkezi haline getirdik.  Şu anda hepsi Adopen profili ve Accado aksesuarlarını  bizden temin ederek,   projelere teklif veriyorlar. Cezayir’de Accado Aksesuar olarak ikinci bir  fabrikamız da olacak. Bu konu ile ilgili çalışmalarımız da tamamlandı. Bu Fabrikamız Cezayir’in Tiyaret şehrinde hizmet verecek.  Bundan sonraki hedefimiz ise Ado Kapı fabrika yatırımı olacak.

Cezayir’de lokalleşiyorsunuz diyebilir miyiz?

 Cezayir’de lokalleşiyoruz gibi gözüküyor.  Cezayir’den herhangi bir yönetimsel engel oluşmadığı sürece üç önemli yatırımımızla Cezayir’de en büyük olmaya adayız. Şu an için bizden daha büyük bir pazar payına sahip başka bir rakibimiz de yok. Buna ilaveten odağımızda Avrupa var.  Özellikle en büyük potansiyellerden birine sahip pazar olan Polonya’da yerimizi almak üzere çalışmalarımız devam ediyor. İngiltere ve İtalya ‘da diğer hedeflerimiz arasında olan önemli pazarlardan diyebilirim.

Daha önce söz konusu olan ihracat pazarları değişti. Mesela İran’da da Adopen’in üretim yatırımı olduğunu biliyorum. İran’da profil fabrikası yatırımımız var. Bu bölgede lokal üretici olmanın gereğini ilk fark eden firmalardan biriyiz diyebilirim. Bugün değişen ekonomik yaptırımlar, pazarın değişen yapısı öngörümüzde ne kadar haklı olduğumuzu ve doğru bir hedefle ilerlediğimizi gösterdi. Bu bölge için Ado Kapı yatırımımız da bitti ve üretime başladık. Bir de İran’da High Gloss panel fabrikamız var. Bölgenin önemini ve potansiyelini biliyoruz. Bununla beraber burada lokal olmanın gereklerini de bilerek yatırımlarımızı planlıyoruz. İran’da artık lokal bir firma olduk.  Bu sene için de doğu tarafına baktığımızda Afganistan ve Pakistan pazarında büyüme hedefimiz var.  Hedef pazarlarımızdan bir diğeri de   Suriye’nin güney bölümüne Türk menşeili malların girmemesi sebebiyle bize potansiyel sağlayabilecek bir pazar. Bunun Ürdün ya da Lübnan üzerinden olabileceği yönünde araştırmalarımız devam ediyor. Bunun içinde Suriye’de kendimize uygun bir partner arayışımız devam ediyor.  Fas’ta da yapılanma çalışmalarımız devam ediyor.

Global ve ulusal olarak içinde bulunduğumuz zorlu koşullara rağmen tüm dünyada hız kesmiyorsunuz, yatırımlarınıza devam ediyorsunuz. Adopen’in stabil bir yapısı var. Biraz da başarılı olmanın arkasında yer alanları, piyasaya yeni girenlere de bir fikir vermesi açısından, tecrübelerinizi paylaşmak adına neler söylemek istersiniz?

Aslında samimiyetle ifade etmek gerekirse burada Yönetim Kurulu Başkanımızın gözünün karalığı ve sanayici bir iş adamı olması var diyebiliriz. Kendisi Türkiye’de ismini yaptığı yatırımlarla duyurmuş, bu yatırımlarla da başarıya ulaşmış, yatırım yapmanın önemine inanan bir kişi.  Disiplinli çalışmış ve bu disiplinini personellerine aşılayan bir insan olmasından kaynaklanan bir başarı odağı var. Bir ucu Asya’ya, bir ucu Avrupa’ya uzanan muhteşem güzellikteki ülkemizde, yüksek teknoloji ile donatılmış tesislerimizde üretilen ürünlerimiz sınırları dünyanın hemen her noktasını kapsayan bir ticaret ağı ile 20 yılı aşkın süredir sektöre yön veriyor. Ana konumuz her zaman PVC ve PVC ile ilgili malzemeleri üretmek oldu, olmaya devam edecek. Şu an itibarıyla da PVC ile ilgili üretilebilecek birçok ürünü uluslararası standartlarda üreterek pazara sunuyoruz. Bizim için sürdürülebilirlik her konuda çok önemli; tüm üretim ve hizmet anlayışımızın temelinde bu da var, olmaya devam edecek.

Bir Yorum Yazın..