ASAŞ, Yatırıma Durmaksızın Devam Ediyor

ASAŞ, 1990 tarihinde kurulduğundan beri sürekli büyüyen ve yatırım yapan bir firma. Toplamda 2300’e yakın çalışan sayısına ulaştık. Bu sayının daha da artacağını öngörüyoruz. Genel olarak ASAŞ’ı ele aldığımızda, 100’ün üzerinde ülkeye ihracatımız var.

ASAŞ PVC Panjur Pazarlama ve Satış Direktörü Tuncay MUTLU röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

ASAŞ olarak yatırımlara her zaman çok önem verdiğinizi biliyorum. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Biz her zaman yatırım yapmaya devam ediyoruz, edeceğiz. Ülke ekonomisi açısından da çok büyük önemi olan Yassı üretimi yatırımımız 2018 yılı sonundan itibaren tam kapasite ile üretime başladı. 2019 yılı içerisinde ise üretim ve tedarik zinciri başta olmak üzere tüm süreçlerimizi dijitalleştirmeyi hedeflediğimiz DigitAll projemize ciddi yatırımlar yaptık. Bu proje ile çok daha iyi bir müşteri deneyim sunmayı ve kurumsal verimliliğimizi arttırmayı hedefliyoruz.

2018 senesinde, ihracat ayağında 25 yıldır büyük önem taşıyan Almanya’da şirket kurulumumuzu gerçekleştirildik. Bu açılım ile başta Almanya olmak üzere Batı Avrupa’daki müşterilerimize daha yakından hizmet verebilmek, teknolojik katma değerli ürünlerde faaliyetlerini artırmak ve yeni ticari iş birliktelikleri imkânlarını değerlendirerek Avrupa ile olan ticari faaliyetleri geliştirmeyi hedefliyoruz.

Avrupa dağıtım ağında stratejik bir konum olan Frankfurt ve Köln havaalanlarına 1 saatlik mesafede Koblenz’e komşu Neuwied şehrinde 72.793m2’lik kapalı alana sahip 880.028 m2’lik bölgeyi satın alarak firma bünyemize dâhil ettik. İçinde limanı ve demiryolu ulaşım imkânları da bulunan alanda, bölgenin lojistik imkânlarından da faydalanarak, faaliyetlerimizi bu doğrultuda da değerlendireceğiz.

‘’Yassı’’ kavramından biraz bahseder misiniz?

Entegre bir tesis olan Alüminyum Yassı Mamuller Üretim Tesisimizde; dış cephe kaplamalarında kullanılan alüminyum kompozit paneller, panjur lamellerinin boyalı levha üretimleri gerçekleştirildiği gibi otomotiv, beyaz eşya, ambalaj vb. sektörlerinde kullanılan alüminyum folyolar da üretilmektedir.

‘‘Alüminyum Yassı Mamuller’’ için ihracatın daha fazla yapıldığını söyleyebilir miyiz?

Yassı’nın bizdeki ihracat oranı %80 civarlarındadır. Özellikle bu son zamanlardaki ticaret savaşlarından sonra Amerika’nın Çin’e koymuş olduğu ekstra gümrük vergileriyle oluşan pazardaki boşluk Türk Alüminyum Üreticileri için bir avantaj sağlıyor elbette.

 Bir Türk üreticisinin pazarı domine etmesi oldukça gurur verici bir başarı. ASAŞ, 1990 tarihinde kurulduğundan beri sürekli büyüyen ve yatırım yapan bir firma. Toplamda 2300’e yakın çalışan sayısına ulaştık. Bu sayının daha da artacağını öngörüyoruz. Genel olarak ASAŞ’ı ele aldığımızda, 100’ün üzerinde ülkeye ihracatımız var. PVC Profil iş birimi ihracatımızda ülke olarak 60’a, oran olarak ise %57 civarında. Panjur iş birimimiz için de ihracat oranımız %30’u geçti. Önümüzdeki yıl Panjur iş birimi için ihracat oranının %50 seviyelerine ulaşacağını öngörüyoruz.  İç piyasadaki daralma sebebiyle, odağımızı ihracata çevirdik. İhracat kaslarımızın güçlü olmasının da avantajı ile büyümeye devam ediyoruz. Tahminlerimize göre grup olarak, bu oranı yakın bir zamanda İhracat – iç piyasa dengesinde %60-40 olarak yakalayacağız. PVC de önümüzdeki sene için ihracat oranımızı %60 veya daha yukarısına taşıyacağımızı, panjurda ise %50-50 oranlarını yakalayacağımızı düşünüyoruz.  İç pazarın daralmasına rağmen ihracat yönümüzün güçlü olmasıyla, biz büyümeye devam ediyoruz. Alüminyumda da aynı durum geçerli. İnşaat sektöründe iç piyasa sıkıntılı olsa da ihracattaki gücümüzle her şey yolunda gidiyor diyebiliriz.

Sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla şu anda Meksika’da fuardasınız. Bu oldukça uç bir nokta. Dünyanın diğer bir ucuna da ulaşıyorsunuz.

 İhracata bakış açımız dünyanın mümkün olan tüm noktalarına ulaşmak. İki hafta önce Dubai’de fuardaydık, şimdi ise Meksika’da fuardayız. ASAŞ bünyesinde, PVC profil ve panjur ürün gruplarında dünyada talep edilen bütün mimari sistemlerin çözümleri var. 20’den fazla seri üretimi gerçekleştiriyoruz.  İngiliz dışarı açılan sistemlerden, Fransa’nın özel pervazlı kasaları, Hollanda’nın 120’lik krem gövde profilleri, Güney Amerika’nın dışarı açılan serileri gibi çok çeşitli ürün gamını üretme gücüne sahibiz. HBSB Sürme sistem olarak yaklaşık 15 senedir üretimini yapıyorduk, şimdi Inova Yalıtımlı Sürmeyi geliştirdik.  Geçen hafta da İzmir’de sizin de katılmış olduğunuz bu ürünümüzün lansmanını yaptık. Inova’nın önümüzdeki günlerde de Antalya, Adana, Sakarya, Trabzon’da da lansmanlarını yapacağız.

Inova oldukça yenilikçi bir ürün. Inova hakkında bilgi alabilir miyiz?

Inova Yalıtımlı Sürme seri ve 76’lık Orta Contalı serilerimiz yenilikçi ve ısı yalıtım yönünden eşsiz bir sistem. Aksesuarları konusunda Roto Frank ile beraber çalıştık. Şu an Meksika’da arkadaşlarımız fuarda. Kasım ayında Portekiz’de, Aralık içinde Kanada’da fuardayız. Buralarda gerekli tüm sertifikalarımızı almak üzere çalışmalarımız sonuçlandı diyebiliriz.

ASAŞ olarak birçok farklı ülkeye ihracat yapıyorsunuz. Katılacağınız fuarlar ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Kasım ayında Portekiz’de, Aralık’ta Kanada’da, Şubat’ta Güney Kore’de fuarda olacağız. Mart ayında sürekli katılımcı olduğumuz hem İstanbul Pencere hem de Nürnberg Fensterbau Frontale fuarı var. Eylülde Amerika kıtasındaki fuarlara katılmayı düşünüyoruz. Bunlardan kalan diğer zamanlar içinde düşündüğümüz başka fuarlar da var, fuar katılımı listemiz daha da genişleyecek.

Oldukça çeşitli ve geniş bir programınız var. Dünyayı kapsamayan yer kalmadı gibi gözüküyor. Yakın pazarları saymıyorsunuz bile. Bu durumda yakın pazarlarda çoktan yapılandığınızı söyleyebilir miyiz? ASAŞ olarak, uzun zamandır ihracattaki gücümüz her zaman 6 kıtayı da kapsar şekildeydi.  Son yılda ise Güney ve Orta Amerika’da çok etkindik, çalışmalara devam ediyoruz. Hindistan’dan Pakistan’dan başlayarak Şili’ye kadar hemen hemen her yerde varız. Afrika, Asya ve Avrupa’da da varız. Avrupa’da Balkanların dışında Orta Avrupa’ya da uzun zamandır ihracat yapıyoruz ve her yıl ülke sayımız artıyor.

En çok hangi ülkeye ihracat yapıyorsunuz? İhracatımızın en çok olduğu ülke; PVC için Romanya bunu takiben Hırvatistan, İtalya, Şili, Hindistan olarak bir sıralama yapabiliriz. Panjur da ise ağırlıklı olarak Balkanlar.

Söylediğiniz ülkeler aslında birbirine uzak noktalar.  Bu ülkelerdeki yapılanma süreciniz nasıl oluyor? Orada ASAŞ çalışanlarınız ile birlikte mi hizmet sağlıyorsunuz? Bayilikler ile mi çalışıyorsunuz?

Elbette, her yerde bayilerimiz var.  Bir, iki ülkede distribütörlerimiz olmakla birlikte çok güçlü bir ihracat ekibine sahibiz.  Almanca, İngilizce, Fransızca, İspanyolca gibi birçok dili konuşabilen çok kabiliyetli, tecrübeli ve dinamik bir ekimiz var.  Bu başarı onlara ait.  Biz bünyemizde yatırım yapmaktan hiç vazgeçmedik.  Benim ASAŞ’ta ki 9.yılım. Her zaman ihracat odaklıydık. Ülkenin de gelişmesi, içinde bulunduğumuz zorlu döngüden kurtulabilmesi için tüm sektörlerde ihracatta büyümesi şart.

ASAŞ zaten güçlü bir marka. Türk bir marka olmasından dolayı da bu başarılardan gurur duyuyoruz. İşin bir de satış sonrası hizmet kısmı var. Elbette bu konu ile ilgili olarak sorunlar oluyordur.  Satış sonrası hizmette yaşadığınız sorunlar için nasıl bir çözümünüz var?

Bu toplam kalite ile gelen bir kültürdür. Üretiminizi, sevkiyatınızı, hizmetinizi kaliteli hale getiriyorsanız satış sonrası konulara çok ihtiyaç kalmıyor. Dediğim gibi bu bir kültür ve bu kültüre sahipseniz zaten devamı geliyor. Satış sonrasında müşteri memnuniyeti bizim için olmazsa olmaz. Asla taviz vermeyeceğimiz bir alan. Tüm ekibimiz bu bilinçte birlikte hareket eder.

Olmadığımız pazarlarda nasıl gelişebiliriz, nasıl ilerleyebiliriz diye çalışıyoruz. Mesela Şili; oldukça enteresan bir ülke. En çok ihracat yaptığımız ülkelerden bir tanesi. Şili’nin güney kısmı güney kutbunda biliyorsunuz. Pelikanların olduğu yerde bizim pencerelerimiz var ama Dubai’de de var. + 55 dereceden – 50 dereceye kadar bütün iklim koşullarına uygun, çok güçlü formüllere sahip, her ülkenin kendi mimarisine uygun özel çözümler üreten tek firma olduğumuzu düşünüyorum.

ASAŞ’ın 1997’de başlayan PVC macerası 22.yılını dolduruyor. 22 yıldır vazgeçmediğimiz tek şey var o da kalite.  Biz hiçbir zaman fiyat rekabetine girmedik ve kalitemizden vazgeçmedik. Kısaca ektiklerimizi biçiyoruz diyebiliriz.  Bu vizyonla çalışmaya ve büyümeye devam edeceğiz.

Bu yaz İngiltere’deyken gördüğüm kadarıyla şehirde yeni yapılanma oldukça fazla. İngiltere’nin de sizin önem verdiğiniz pazarlardan biri olduğunu düşüyorum. ASAŞ, İngiltere pazarında bulunuyor mu?

İngiltere pazarına yönelik sistemlerimiz mevcut. Şu an Yeni Inova Serilerimiz ile Pazardaki rolümüzü pekiştireceğiz. Dışarı açılan serilerimizi de geliştiriyoruz.  Bizim için 2020’nin ikinci yarısı ve 2021 yılı İngiltere’ye odaklanacağımız bir zaman olacak. İngiltere için de hedeflerimiz doğrultusunda ilerleyeceğimizi söyleyebilirim.

ASAŞ olarak pencere ve cephe için sürekli sistem geliştiriyorsunuz.  Bu da bir bakış açısı ile ilgili diye düşünüyorum.

 Evet, aynı şey panjurlarımız içinde geçerli. Panjuru biz 2007’de üretmeye başladık ve şu anda sektör lideriyiz. Gerçekleştirdiğimiz tüm çalışmalarda en iyi ürün ve hizmeti sunmak hedefini her zaman koruyarak hareket ediyoruz.

Çok değerli bir Ar-Ge ekibine sahipsiniz. Ift Rosenheim temsilciliğimiz sırasında bu ekiple bir araya gelme şansım olmuştu. Ar-Ge ile ilgili neler söylemek istersiniz?

ASAŞ Ar-Ge Merkezi sektörde bu açılan ilk ve tek merkez olma özelliği taşıyor. 4 sene önce kurduk. Mühendis ve Teknisyen olarak 80 arkadaşımız çalışıyor. ARGE bünyesinde ürün geliştirme, alaşım geliştirme, proses geliştirme çalışmalarını gerçekleştiriyoruz.

Ar-Ge 250 araştırmasında 2 senedir üst üste Demir ve Demirdışı Metaller sektöründe en çok Ar-Ge harcaması yapan firma olarak seçildik. Bu bizim en büyük gücümüz. Burada da yatırımlarımız her zaman devam edecek.

Hebe-Schiebe ve Inova gibi yenilikler bayilere özellikle rekabet ortamında bir ivme sağlar mı? Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Bu yenilikler ve inovatif bakış açımız kesinlikle ivme sağlayacak. Lansmanını yaptığımız zaman aldığımız tepkiler ve özellikle Inova’ya gelen talepler oldukça fazla. Inova ile birlikte 76’lık orta contalı ve 2 contalı sistemlerimizi de yaklaşık 10 gün içerisinde satışa sunuyor olacağız. Testleri yapıldı, sertifikasyon süreçleri tamamlanmak üzere. Yalıtım değerleri önemli bir seviyeye ulaştı. Inowva 76

orta 3 contalı ve 2 contalı serilerimiz sürme sistemi ile beraber satışa sunuldu. Lansmanları devam ediyor. Özellikle bu ürünler ihracat pazarında Balkanlarda çok ilgi görüyor. Inova’nın tasarımı Uzak Doğu Asya’da sıkça görülen tayfun ve fırtına gibi afetlere dayanıklı olabilecek sürme sistemleri ile birlikte geliştirildi. Bu nedenle bu tasarımı anlatabileceğimiz Güney Kore’de katılmayı düşündüğümüz fuarı çok önemsiyoruz.

ASAŞ, ihracatta tüm dünyaya yayılan bir strateji izlemiş diyebiliriz. Odak noktanız yakın pazarlar olmadığı için yakın pazarlarda yaşanan pazar kayıplarından etkilenmediğinizi anlıyorum. Bu konu hakkında eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

 İhracat konusunda her zaman yayılmacı bir politika izledik. Yakın pazar, uzak pazar ayrımı yapmadan potansiyel gördüğümüz tüm pazarlarda yerimizi almak üzere çalıştık, yatırım yaptık. Özetle; ASAŞ, yatırıma durmaksızın devam ediyor diyebilirim.

Tüm firmaların yapması gereken de bu diye düşünüyorum. İhracatla içinde bulunduğumuz zorlu süreçten çıkma şansımız var ve bunu değerlendirmeliyiz. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

İhracat ülkemiz için en önemli konulardan biri. Uzak pazarlarda olmamız bize birçok avantaj sağlıyor. Pazarın potansiyelini en başından yakalayınca şekillendirebiliyor ve daha etkin olabiliyorsunuz. Daha fazla ve hızlı hizmet verebilmek adına üretimi uzak ülkelerde gerçekleştirmek en büyük hayallerimizden biri. Öte yandan taşımacılık dünyada çok gelişti. Deniz yolu taşımacılığı maliyeti gayet uygun fiyatta, dünyanın her bir yanına ürününüzü 30-35 gün içerisinde gönderebiliyorsunuz. Biz de sistemimizi bu şekilde ilerletiyoruz. Panjurda yatırımlar yapıp yeni ürünler çıkarttık.  O alanda da ihracatta büyümeye devam ediyoruz.  

Panjur kültürü yavaş yavaş Türkiye’de de gelişiyor. Lüks bir ürün olmaktan bir ihtiyaç haline geliyor. Avrupa’da daha çok ısı izolasyonu ve perde niyetine kullanılan panjur sistemleri Akdeniz iklim kuşağında ise gölgelendirme amaçlı güneş kontrolü için kullanılıyor. Her ihtiyaca yönelik panjur ürünleri ise hammaddesinden başlayarak entegre olarak tüm ürün grupları ile  ASAŞ tesislerimizde üretiliyor. Entegre üretim konusunda panjurda dünyada nadir firmalardan biri , Türkiye’de ise tek firmayız.

Bir Yorum Yazın..