Assist Projesiyle Müşteri Memnuniyetinde Bir İlk

PVC kapı ve pencere sorunlarına Assist projesiyle çözüm sağlayan Egepen Deceuninck, ilklerin öncülüğüne müşteri memnuniyetinde de devam ediyor. Bir ilke imza atarak Türkiye’nin bir çok ilinde ilinde, 150 bayisiyle sürdürdüğü Assist projesiyle kullanıcılar tarafından 2019’da da tercih ediliyor.

PVC konusunda sorun ya­şayan kullanıcılar, Egepen Deceuninck’in Assist pro­jesiyle çözüme kavuşuyor. Egepen Deceuninck, sektöründe bir ilke daha imza atarak, Türkiye’nin 55 ilinde 150 bayisiyle hayata geçir­diği Assist projesiyle, şimdiye kadar binin üzerinde kişiye servis hizmeti verdi. Türkiye çapında 150 bayinin katıldığı sistemde servis hizmetinin en çok olduğu bölge İstanbul ve çevresi oldu. İstanbul bölgesini An­kara, İzmir ve Adana bölgeleri ta­kip etti. Yapılan araştırmaya göre, bayilerden alınan geri bildirimin en çok aksesuar konusunda olduğu gözlemlendi.

Pencere-kapı tamirinde kullanıcı­lar için doğru adres

Egepen Deceuninck Assist proje­si ile PVC pencerelerindeki kanat ayarsızlıkları, çift açılım arızası, ısı kaybı, su ve rüzgar sızdırması gibi yüksek şikayet oranı olan konu­larda uzman kadrosuyla devreye girerek sorunu hızlıca çözüme ka­vuşturuyor. Sonrasında bu türden sorunların tekrar yaşanmaması veya yaşandığında hızlı aksiyon alınması için tüm bilgiler bir havuz­da toplanıyor. Egepen Deceunin­ck bu projeyle birlikte pencere ve kapılarını tamir ve bakım yaptırmak isteyen kullanıcılara ‘tek fiyat politi­kasıyla’ hizmet veriyor. Tüm kapı ve pencere ürünlerine hizmet veren sistem, 2 yıllık garanti süresi dolan ürünlerde yaşanılan sıkıntılara da çözüm buluyor.

Bir Yorum Yazın..