CMS Makine, Sektöre Son Yıllarda Ciddi Atılımlar Yaptı

CMS Makine olarak kurulduğu günden itibaren Ar-Ge ve yenilikçiliğe yatırım yaparak komple tesis kurabilen tek yerli ve Dünya’daki sayılı firmalardan biri haline geldi. Ürün gamını her geçen gün TÜBİTAK ve Ar-Ge projeleri ile sektör ihtiyaçları doğrultusunda genişletiyoruz.

CMS Makine Yurtiçi Satış ve Pazarlama Sorumlusu Burhan SÜNBÜL ‘‘ Sektördeki Son Gelişmeler ’’ konulu röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Faaliyet gösterdiğiniz sektörün, Türkiye’deki genel durumunu değerlendirebilir misiniz?

İnşaattan otomotive, mobilyadan beyaz eşya ve daha pek çok sektöre hizmet ediyoruz. Bu nedenle faaliyet gösterdiğimiz belli bir spesifik sektörü değerlendirmemiz çok zor. Öne çıkan sektörler arasında inşaat, otomotiv, mobilya, beyaz eşya vb. söylenebilir. Ürünlerimiz üretimin olduğu her alanda kullanılmaktadır. Türkiye’deki Pazar büyüklüğü olması gereken noktada değil maalesef, benzer büyüklüğe sahip diğer ekonomilerin gerisinde kalıyor ancak hızlı büyüyen bir sektör olduğunu söyleyebiliriz.

Firmanız için son yıllarda ne gibi gelişmeler yaşanıyor?

CMS Makine olarak kurulduğu günden itibaren Ar-Ge ve yenilikçiliğe yatırım yaparak komple tesis kurabilen tek yerli ve Dünya’daki sayılı firmalardan biri haline geldi. Ürün gamını her geçen gün TÜBİTAK ve Ar-Ge projeleri ile sektör ihtiyaçları doğrultusunda genişletiyoruz.

Ar-Ge Merkezimizin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescil edilmesinden dolayı gurur duyuyoruz. Proje, teknik ve organizasyon yeterliliklerine ek olarak üniversite iş birlikleri noktasında beklentilerin üzerinde bir performans gösterdik.

CMS Makine’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor?

Önümüzde ki dönemler için yatırım planlarınız var mı, varsa nelerdir? CMS Makine sektöre son yıllarda ciddi atılımlar yaptı ve bu durumun neticesinde ihracatımız artış kaydetti. Söz konusu atılımın devam edebilmesi için bu noktada en önemli beklentimiz özellikle ihracat desteklerinin artırılmasıdır. Türk sanayisinin kalkınması öncelikle devlet desteğine bağlıdır. Büyük ölçekli veya KOBİ statüsündeki firmalara sunulan teşvik, hibe ve destekler ayrım gözetmeksizin artırılmalıdır. Yapılan her iyileştirme ihracata olan ilgiyle beraber ülkemizin yurt dışındaki bilinirliğini de artıracaktır. Uzun vadede yabancı yatırımcıların ülkemizi daha çok tercih edeceğini ve diğer sektörlerin de bundan olumlu yönde etkilenebileceğini düşünüyorum.

Ülkemizde Cam sektörü genel olarak çok iniş-çıkışlı bir grafik sergiliyor. Dolayısıyla bizde bu dengelerden etkilenmekte yatırımlarımızı da o yönde belirlemekteyiz. Ekonomik dengeler sebebiyle birçok firma yatırım yapmaktan çekiniyor. İç piyasada özellikle nakit finansmanı anlamında çok ciddi sıkıntılar söz konusudur. Zincirleme bir etkiyle müşteri, satıcı, üretici ve tedarikçi bu durumdan etkileniyor. Bu noktada biz son dönemlerde daha çok dış piyasaya yönelmiş bulunuyoruz. Genel Müdürümüz Gürsel Bey’in önderliğinde belirlediğimiz hedeflerimiz ihracat yapmadığımız pazarlara girmek, fuarlar veya ziyaretler yaparak bilinirliğimizi artırmayı hedefliyoruz.

Yeni proje çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

2019 Avrasya Cam fuarında yeni ürünümüz olan Servo Kontrollü L Tipi Çift Kenar Rodaj Hattını fuarda değerli müşterilerimize sunmuş olduk.

Servo Kontrollü L Tipi Çift Kenar Rodaj Hattı 20+20 motorlu olarak tasarlanmıştır. Birbirine paralel iki cam kenarını aynı anda yüksek hassasiyet, kusursuz parlatma cam işlerinde kullanılır. Otomatik ara transfer konveyörü sayesinde iki tarafı rodajlanan cam, diğer çift kenarlı makinesine otomatik olarak transfer edilerek camın diğer kalan iki tarafını da rodajlamaktadır. Düz cam kaba taşlaması, ince taşlaması ve parlatması yapılarak istenilen ebat haline gelmesi sağlanmaktadır. Keçeler pistonla otomatik kontrol edilmektedir ve böylelikle daha uzun süre işleme yapma imkânı sağlamaktadır. Makine eksenleri Servo motorlarla ile kontrol edilmektedir ve ayrıca camın hangi taş veya keçede olduğu takip edilmektedir. Opsiyonel olarak otomatik cam ebadı ve cam kalınlığı otomatik ölçme sistemi ilave edilebilmektedir.

 Müşterileriniz firmanızda daha çok hangi ürünlerinizi tercih ediliyor?

Firmamız, cam sektörüne geniş bir yelpazede sunduğu makineler ile anahtar çözümler sağlamaktadır. Geliştirdiğimiz ürünlere yapmış olduğumuz teknolojik yenilikleri uygulayarak makinelerimizi daha entegre çalıştırmayı vizyon edinmiş bulunmaktayız. Makineler arası haberleşme sistemlerimizle cam kesme, işleme ve veri girişlerinde harcanan zamanları minimuma indirerek müşterilerimize daha farklı kazanımlar kazandırmayı sağladık ve çözümlerimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Makinelerimizin tasarımı ve imalatı sırasında yapmış olduğumuz testler ve uzun süreli ArGe çalışmalarımız sayesinde müşterilerimize sorunsuz çalışan makine teslim etmek en büyük hedeflerimiz arasındadır. Güçlü otomasyon altyapısı ile donatılmış makinelerimize uzaktan erişim sağlayarak gerekli kontrolleri yararak, üretimin kesintisiz sürmesini sağlayabilme teknolojisine ve bilgisine hâkim olmanın verdiği avantajla global pazarlarda öncelik sağlamış durumdayız

Müşterilerinize yönelik çalışmalarınızda nelere dikkat ediyorsunuz?

CMS Makine olarak müşterilerimize yönelik 6 ana fikir ve çalışmalarımıza dikkat ediyoruz. Hizmet, uzmanlık, süreklilik, saygı, dikkat ve onur.

Gelecek dönemlerde hangi tür ürünler ön planda olacak? 2019 yılı bitmeden sektöre sunacağınız yeni bir ürününüz var mı? Gelecek dönemlerde cam işleme ve yalıtımlı cam ürünleri ön planda olacaktır. 2020 Avrasya Cam fuarında 1100 metre karelik alanımızda 25. yılımıza özel yeni bir ürün sunumu yapacağız.