Özçelik Makina’nın En Büyük Prensibi Koşulsuz Müşteri Memnuniyetidir

Özçelik Makina olarak yeni üreteceğimiz makineleri her zaman kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarlıyoruz. Aynı şekilde var olan makinelerimizi de geliştirmek için kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlerden faydalanıyoruz. Bu nedenle tüm makinelerimiz, kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklerle donatılmıştır.

Özçelik Makina Satış ve Pazarlama Direktörü  Volkan BİÇER röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Özçelik Makina olarak 1980 yılında, 25 m2 bir atölyede alüminyum ve PVC profil işleme makineleri ile sektöre giriş yaptık. Günümüzde ise kapalı olarak 16.000 m2 toplamda 17.000 m2 modern ve tam entegre üretim tesisine sahibiz. 70’in üzerinde makine çeşidimizle yıllık olarak 40 bin adet üretim kapasitemiz var. Makinelerimizi 5 kıtada 90’dan fazla ülkeye ihraç ediyoruz.

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ürünlerinizi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir? Özçelik Makina 1980’den beri alüminyum, alüminyum kompozit panel ve PVC profillerin işlenmesinde kullanılan makineleri üretiyor. Aynı zamanda ürün gamımızda ahşap, demir ve çelik profil gibi farklı endüstriyel ürünlerin işlenmesine imkân sağlayan makineler de var.  Makinelerimizin tümü kullanıcısına ciddi bir zaman ve enerji tasarrufu sağlıyor.

Özçelik Makina olarak yeni üreteceğimiz makineleri her zaman kullanıcıların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarlıyoruz. Aynı şekilde var olan makinelerimizi de geliştirmek için kullanıcılardan aldığımız geri bildirimlerden faydalanıyoruz. Bu nedenle tüm makinelerimiz, kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verecek niteliklerle donatılmıştır. Ayrıca, gerektiğinde makinelerimizi müşterilerimizin standart dışı ihtiyaçlarını giderecek donanımlarda üretiyor olmamız müşterilerimiz için büyük bir avantaj.

Firmanızın çalışma prensipleri ve son dönemde gerçekleştirmiş olduğu yenilikler ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Özçelik Makina’nın en büyük prensibi koşulsuz müşteri memnuniyetidir. Ürettiğimiz makineleri bizden daha iyi kullanıcılarımız pazarlamaktadır. Biliyoruz ki mutlu bir kullanıcı birçok pazarlama faaliyetinden daha başarılı satış yaptırır. Bu hedef doğrultusunda gerek ar-ge ve üretim departmanlarımız gerekse satış sonrası hizmetlerimiz her gelen geri bildirime göre kendilerini yenileyerek koşulsuz müşteri memnuniyeti hedefimize bizleri taşımaktadır.

Firma olarak çalıştığınız projelerden bahseder misiniz?

 Lansmanını Avrasya Pencere Fuarı’nda yapmış olduğumuz ve büyük ilgi gören GARNET 5X (GARNET 5 EKSEN)  makinemizi bu sene sektörle buluşturduk. Endüstriyel ve standartların dışında farklı profiller üzerinde özel işlemler yapmak için geliştirdiğimiz GARNET 5X kullanıcılarından tam not almayı başardı.  Ayrıca farklı açı ve kalınlıklarda alüminyum, PVC ve ahşap profilleri kesmek için ideal bir tasarıma sahip olan GEMINI serisini de geliştirme çalışmalarını tamamladık. Yapılan güncelleme ile kesim kapasitesini artırmayı, daha hassas ve daha geniş kesimlerle kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına kolay çözümler sunmayı hedefliyoruz. Ahşap, alüminyum ve PVC profillerin kesim işlemleri için kullanılan Portatif Radyal Kesim Makinesi NOVA isimli makinemiz de kullanıcıların ihtiyaçlarına kolay çözümler sunmak için piyasaya yeni sürdüğümüz makinelerimiz arasında.

Senenin ilk çeyreğinde, global pazarda bize ivme kazandıran bir gelişme olduğunu düşündüğümüz, Dünya Otomasyon Lideri FANUC’la iş birliğimizi gerçekleştirdik. FANUC kontrol üniteleriyle kullanıcılarımıza; kullanımı daha kolay, uzun ömürlü ve en üst seviyede verim sağlayacak yüksek işlem kalitesine sahip makineler sunuyoruz. Türkiye alüminyum işleme sektöründe ilk olarak Özçelik Makina ile çalışma kararı  alan  FANUC; 110 ülke ve 249 lokasyonda profesyonel  servis  hizmeti  ve  25 yıl yedek parça tedarik garantisi vererek kullanıcılarımıza büyük bir avantaj sağlayacak.

Satış sonrası hizmet noktasında müşterilerinizle olan iletişiminiz hakkında neler söylemek istersiniz?

Makinelerimizin yüksek performansını koruyarak müşteri memnuniyetini ön planda tutmaya büyük özen gösteriyoruz. Bu doğrultuda Satış Sonrası Hizmetler,  konusunda profesyonel ve deneyimli olan bir ekip tarafından sunuluyor. SSH ekibimiz yurt içi ve yurt dışı fark etmeden, ulaşılabilir kesintisiz iletişim ilkesi ile müşterilerin problemlerini ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde anlayarak güvenilir, hızlı ve çözüm odaklı bir destek sağlıyor.

Satış sonrasında SSH departmanımız periyodik aralıklarla, müşterilerimizi arayarak ürünümüz hakkındaki düşüncelerini alıyor ve memnuniyetlerini ölçümlüyorlar. Görüşme sonunda elde edilen geri bildirimler olumlu ve olumsuz olarak filtrelenerek ilgili birimlere aktarılıyor. Aldığımız bildirimler doğrultusunda kalite yönetimi bölümümüz ya da satış temsilcilerimiz en kısa sürede gerekli düzenlemeleri yapıyor. 

Müşteri geri bildirimlerini özellikle ar-ge departmanımızda doğru bir şekilde değerlendirdiğimize inanıyorum.  Ekibimiz, makineler üzerinde çeşitli geliştirmelerde bulunurken bu bildirimleri dikkate alıyor. Böylece makinelerimizin daha verimli ve kullanıcı dostu bir profile sahip olmasına olanak sağlıyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Türk makine sektörü her geçen gün gelişerek dünya pazarında payını artırıyor. Çok güçlü rakiplere karşı çetin savaşlar veriliyor. Bu durumda biz ve bizim gibi üreticilerin üzerine düşen Türk makine sektörünü daha da ileriye götürmek adına birlik olmak ve milli duyguları ön planda tutarak hem ülke ekonomimize hem de marka algımıza destek sağlamak olmalıdır. Üretilen ürünlerin kalitesi ve sonrasında satış sonrası hizmetleri hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir.

Bir Yorum Yazın..