Sistem Alüminyum Olarak, 800’ü Aşkın Personelimizle Sektörün İhracat Lideriyiz

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından bu yıl da düzenlenen İhracatın Metalik Yıldızları Ödül Töreni’nde SİSTEM Alüminyum olarak, “Alüminyum Çubuk ve Profiller” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldük. Bununla birlikte, İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 listesinde 37 sıra yükselerek 304. sıraya yerleştik.

Sistem Alüminyum San. ve Tic. A.Ş. Satış Müdürü Erdoğan YILMAZ röportaj sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Sistem Alüminyum, alüminyum ekstrüzyon profiller, cephe mimarisi profilleri, alüminyum kompozit panel üretimi konularında uzmanlaşmış ve 25 yıllık geçmişe sahip bir şirkettir. Halen Çorlu Ergene bölgesinde 300.000 m2 lik tesislerimizde, Ar-Ge bölümümüz, 7 adet ekstrüzyon presimiz, dökümhanelerimiz, boyahanemiz, eloksal tesisimiz ve mekanik işlem bölümlerimizle üretim yapmaktayız. Bunlara ek olarak 2 adet Alüminyum kompozit panel üretimi yaptığımız hattımız da bulunmaktadır. İstanbul’da bulunan Merkez ofisimizle beraber 800’ü aşkın personelimizle sektörün ihracat lideriyiz.

Ürünleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ürünlerinizi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir? Alüminyum Profil ve Cephe Sistemleri markamız Alutech Sistem Series ve Alüminyum Kompozit Panel markamız AlutechBond, hem yurt içi pazarda hem de ihracat piyasasında bilinen ve tanınan ürünlerimizdir.

Profil ürün gruplarımızı, Endüstriyel Sistemler ve Mimari Sistemler olmak üzere ikiye ayırıyoruz. Bu pazarlar için gerekli kalite güvence sertifikalarına sahip bu ürünlerimizin geliştirilmesi ve gerek mimari gerek endüstriyel alüminyum profil ihtiyacını karşılayan nitelikli ve katma değerli ürünlerin üretimi için yoğun Ar-Ge faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Mimaride; Kapı-pencere sistemleri, cephe sistemleri, ofis bölme sistemleri gibi inşaat sektörüne yönelik ürünlerin yanı sıra savunma sanayisinden beyaz eşyaya, makine sanayisinden otomotive birçok sektörün ihtiyacı olan endüstriyel profil taleplerini de karşılıyoruz.

AlutechBond markamızla; A2 yanmaz, B1-FR geç alev alan ve B1 standart nitelikte iç ve dış cephe kaplamasında taleplerini karşılayan sertifikalı ve üstün kaliteli alüminyum kompozit paneller üretiyoruz. Kompozit panel ürünlerimiz hem yurt içi hem de Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu ihracat pazarlarında pek çok mimari projenin gerçekleşmesinde kullanılmaktadır. Esnek, hafif ve kolay işlenen bu dayanıklı ürünler son yıllarda metrolardan gökdelenlere mimari projelerin

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) tarafından bu yıl da düzenlenen İhracatın Metalik Yıldızları Ödül Töreni’nde SİSTEM Alüminyum olarak, “Alüminyum Çubuk ve Profiller” kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldük. Bununla birlikte, İSO Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2018 listesinde 37 sıra yükselerek 304. sıraya yerleştik.vazgeçilmez cephe kaplama malzemesi haline gelmiş olup, dünya çapında yoğun rekabete rağmen avantajlarından dolayı önü açık ve istikbal vadeden ürünlerdir.Mimaride durağan bir yapımız yok. Hem bize danışmanlık hizmeti veren tasarımcılarımız hem bununla ilgili kendi içimizde bir ürün geliştirme departmanımız var.  Ar-Ge bölümü de bu noktada değişen ihtiyaçlara karşı ürün geliştirmeyi destekleyen bir rolde.

Endüstri tarafına gelirsek, biz gerçek bir entegre kuruluşuz. Bize külçe olarak gelen alüminyum, fabrikamızdan ürün olarak çıkar. Kendi billet üretimimizi kendimiz yapıyoruz. Dökümhanemiz, kalıphanemiz, preslerimiz, boya ve eloksal tesislerimiz ve bu yıl ciddi yatırımlarla büyüttüğümüz mekanik işlemler atölyelerimiz ile tam bir entegre tesisiz. Özetle müşterilerimiz için hammaddeyi bitmiş ürünler haline getiriyoruz. Bu işin Ar-Ge’siz devam etmesi mümkün değil. Ar-Ge, girdi kalite kontrollerimizden, çıktı kalite kontrollerimize, diğer tüm ara prosesler ve iş geliştirmede çok önemli bir rol üstleniyor. Alüminyum çok hafif bir malzeme. Yeni nesil tüm ihtiyaçlarda da hafiflik ve dayanıklılık öne çıkıyor. İşte tam bu noktada Alüminyum öne çıkıyor. Alüminyumun dayanıklılığı ise alaşımlarla sağlanıyor. Her alaşımın işlenebilirlik, bükülebilirlik ve kullanım alanına göre değişen, kendine has özellikleri var. Yeni alaşımların geliştirilmesi, pazara sunulması, değişik segmentlerdeki müşterilere hitap eden alaşımların üretilmesi noktasında da Ar-Ge çok önemli. Şunu da belirtmeliyiz ki; 25 yılın birikimi olan 18.000 adete yakın farklı kalıptan oluşan arşivimizle gurur duyuyoruz.

Firmanızın çalışma prensipleri ve son dönemde gerçekleştirmiş olduğu yenilikler ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Sertifika süreçleri bizim gibi B2B çalışan ve orta-büyük ölçekte yerli veya uluslararası firmalara ara malzeme sağlayan şirketlerde en önemli yönetim ve üretim disiplini sağlayıcı faktördür. Özellikle uluslararası firmalarla iş yapacaksanız dünyaca kabul edilmiş standartlarda ve bu standartları denetleyen sertifika sağlayıcı kuruluşların takdir ettiği kurallara tabisinizdir. Ne nitelikte bir ürünü hangi şartlarda ve ne şekilde üreteceğinizi kesin kurallar ile belirtmişlerdir. Tahmin edeceğiniz gibi bu süreçler oldukça meşakkatli ve maliyetli çalışmalardır. Bu şartları yerine getiren organizasyon ve üretim altyapısını kurmayı başardığınızda ihracat piyasalarının kapıları şirketlere açılmış olmaktadır. Sistem Alüminyum yıl boyunca gerek büyük müşterileri gerekse Sertifika sağlayıcı bu kuruluşlar tarafından sürekli ziyaret edilmekte ve denetlenmektedir.

Ayrıca; Şirketimiz organizasyonel yapısında, Proses Kalite Yönetimi ve Mükemmellik Merkezi Müdürlüğü birimleri iki ayrı birim halinde kurgulanmıştır. Kalite konuları en iyi şekilde planlanmakta ve uygulanmaktadır.

Ürünlerimiz 9001,14001,27001, OHSAS 18001 gibi kalite yönetim sistemleri belgelerinin yanı sıra TSE, QUALİCOAD, QUALANOD, CE belgeleriyle de ürün kalitemiz tescillenmiştir.

Firma olarak çalıştığınız projelerden bahseder misiniz?

Yakın zamandaki bir başarımız da IATF 16949:2016 Otomotiv kalite yönetim sistemleri belgelendirme çalışmalarımız tamamlanmış ve belgeye hak kazanmış olmamızdır. Yine, 2019 yılı başında “Yetkilendirilmiş Yükümlü (Yetkili Ekonomik Operatör)” statüsüne sahip bir şirket durumundayız. Bu statü ile ithalat ve ihracat işlemlerimizde önemli bir etken olan “zamanı” çok daha etkin bir şekilde yönetebiliyoruz.

Yurtdışı pazarlara daha yoğun yönelmemizle birlikte son iki yıldır katıldığımız fuar sayısında dikkat çekici bir artış yaşadık. Yurt dışındaki fuarlara daha çok endüstriyel ihracat grubumuz ile katılım sağlıyoruz. Mimari hareketlerimiz, yurt dışında endüstriyel hareketlerimize göre biraz daha sınırlı. Almanya, Polonya, Amerika, Türkiye, Orta Doğu ülkelerinde pek çok fuara katılım gösteriyoruz. Katıldığımız fuarlarla birlikte zaman zaman katılmadığımız sektörel fuarları ziyaret ederek kendi gelişim alanımızı oluşturuyoruz.Son yıllarda yurtdışında yoğunlaştırdığımız satış-pazarlama faaliyetlerimizle özellikle Almanya ve Fransa’da endüstriyel profil ürünlerimizi ihraç edebileceğimiz potansiyel müşterilerle verimli ve karlı iş ilişkileri kurmayı başardık. ABD de son yıllarda ilerleme kaydettiğimiz bir pazar.

Ticari faaliyetlerimizin yanı sıra eğitim çalışmalarına katkı sağlamak üzere gelen organizasyon katılım taleplerine destek veriyoruz. Bu konuda özel gayret gösteriyoruz. Ayrıca; fabrikamızın çeşitli tesislerine aldığımız stajyer öğrenci sayısının limitini yasaların izin verdiği ölçüde, zorluyoruz. 

Satış sonrası hizmet noktasında müşterilerinizle olan iletişiminiz hakkında neler söylemek istersiniz?

Üretim, kalite kontrol ve sevkiyat aşamalarının ardından teslimatını gerçekleştirdiğimiz ürünlerimiz için, eğer ki şartlara uygun şekilde uygulamışlarsa, 20 yıla yakın süreçte garanti vermekteyiz. Olası sorunlarda ise kalite mühendislerimizle, nedenleri inceleyen değerlendirmeler yapmaktayız. Bu incelemeler ürünün uygulanma sürecinden, laboratuvarlarda ürünün mikroskobik testlerine kadar pek çok aşamayı içerir. İş ortağımız olarak gördüğümüz müşterilerimizin olası soru ve sorunlarını mağduriyet yaratmadan en hızlı şekilde çözmek Sistem Alüminyumun temel prensiplerindendir.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

2020 yılının da 2019 gibi zor bir yıl olacağı belli. Fakat bu gibi zor yıllar sermaye yapısı güçlü ve geleceğe yatırım yapan şirketler için aynı zamanda bir fırsat dönemi de oluyor. İç yapılanmalar gözden geçiriliyor, kurumsal adımlar atılıyor ve en önemlisi de israfın ve kayıpların önüne geçiliyor.

Bir Yorum Yazın..