tremco Olarak, Güven En Önemli Felsefemiz

Tremco uluslarası bir firma. Tremco, illbruck, Nullifire ve Pactan gibi değişik marka alanları ve başlıklar altında ürün gruplarımız var. İnşaat sektöründe Tremco, doğrama sektöründe illbruck, Nullifire ve Pactan da sanayi ve yangına dayanım sektöründe hizmet eden markalarımız.

Tremco Satış Müdürü Ersin Tezcan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

2019 yılının ilk çeyreğine geldik diyebiliriz. 2019 Yılı sizin için nasıl başladı?

Öncelikle uluslararası yapıda bir şirket olduğumuz için, Türkiye’de de aynı sistemi uyguluyoruz. Bizim dönemlerimiz 1 Haziran’da başlıyor. Bu durumda biz 3. Çeyreği bitirip, son çeyreğe girdik diyebilirim. Geçen sene 1 Haziran’a göre planladığımız şeyler ülkenin gidişatına göre beklediğimiz ve umduğumuz şekilde gitmedi. Açıkçası şaşırdığımızbir dönem geçirdik.

Hedefleriniz beklentilerinizi tam olarak karşılamadı diyebilir miyiz?

Krizi son hisseden alanda faaliyet gösteriyoruz diyebilirim. İnşaat sektörü ve mimari cam ciddi bir etkilenme yaşadı. Benim şahsi düşüncem; bazı binalar kış geliyor diye kapanmalıydı, bazı binalar bitirilmeliydi. En azından paraya çevirmek için, ticari anlam kazanması adına önlem alınmalıydı. Biz krizi aslında tüm sektör olarak son 2 ayda hissetmeye başladık. Sektörden kastım, alüminyumcular , camcılar ve pencereciler. Bizim kimyasal olarak hizmet verdiğimiz alanlar bu yönde. Aslında biz daha çok bu süreçten sonrasını düşünüyoruz. Bugüne kadar olanı yaşadık. Gelecek dönem için ruhsatların alınması, temellerin atılmasıyla 1 yıl sonra iyileşmeyi hissedeceğimiz için, krizi geç hissedip iyileşmeyi geç göreceğimiz konumdayız şuan.

1 Haziran’a kadar kalan zaman diliminin daha zorlu bir süreç olacağı öngörülüyor. Bu süreç hakkında ne düşünüyorsunuz? Nasıl önlemler alıyorsunuz?

Öncelikle mali yapımız açısından riskleri azaltan bir strateji izliyoruz. Bizim için en kritik nokta satış yapmak. Ticari kazanç elde etmek görevimiz ama burada da ticari kayıplara uğramadan hareket etmeye çalışıyoruz. Malum çok riskli durumda olan firmalar var. Esas stratejimizin başında bu var.

Buna paralel olarak yakın çevremizdeki alanlara açılmaya çalışıyoruz. Örneğin; Balkanlar, Türki Cumhuriyetler ve Güney ülkeleri. Bu gibi yeni çalışmalarımız mevcut. Yeni dönem hedeflerimizi de bu duruma göre şekillendirmeyi düşünüyoruz.

Bu bölgeler Türkiye’den mi yönetiliyor? Bu konu hakkında bilgi alabilir miyiz?

Aslında Türkiye’den yönetilmiyordu. Fakat Türkiye’nin bu bölgelere yakın oluşu ve teknik olarak güçlü olmamızdan dolayı, Avrupa kademeli olarak bu bölgelerin Türkiye’nin merkez olacak şekilde düzenlenmesinin daha verimli olacağına karar verdi. Biz de itiraz etmedik ve aynı görüşü paylaştık.

Stratejik olarak çok güzel bir konumunuz var. Tremco yabancı menşei bir firma olmasıyla beraber aynı zamanda Türkiye’ye yatırım yapmış, Türkiye’de yapılanmış, dünyada uyguladığı tüm standartları Türkiye’de de uygulamış bir firma. Seyahatlerimde gördüğüm kadarıyla, yurtdışında uyguladığınız her şeyi Türkiye’de de uyguluyorsunuz. Bunu Avrasya Pencere fuarında da gördük.

Öncelikle çok doğru bir tespit. Bu tespiti yaptığınız için sizi tebrik ediyorum, çok memnun kaldım. Bunu yansıtabildiğimiz için mutluyum. Türkiye’de önce satış olarak başlanılan ofis yapılanmasını Hadımköy’defabrikayla taçlandırdık. Fabrikada da üretim yaptığımız gibi artık Avrupa’ya buradan ürün sevk etmeye başladık.

Bu durum Tremco için gurur verici olmalı.

Gurur verici kısmını şöyle görüyorum ben; Türkiye’nin bunu hak edebilmiş olmasını, başarabilmiş olmasını ve ülkemde firmamın yatırım yapmış olmasından dolayı ben de keyif alıyorum. Şartlarımdan biri de buydu diyebilirim. Belli bir kapasiteye ulaştığımda, Türkiye’de üretim benim bir tercihimdi, hedefimdi. Yöneticilerimiz de bunu hak ettiğimizi

düşünerek onayladılar. Buraya yatırım yapan tek yabancı firmayız. Çok gurur verici bir durum. Özellikle kalıcı bir yatırım, etrafımıza yayılan bir yatırım diyebilirim.

Bu istihdam sağlamak demek. Bence çok önemli bir konu diyebilirim. Ülkede kalıcı olmak demek, ülkeye nitelikli katma değer bir ürün eklenmesi demek. Biraz da ürünler hakkında bilgi alabilir miyiz? Neden tremco’nun ürünlerini kullanmalılar? Tremco’nun farkı nedir? Diğer markalarda olmayan ve Tremco’yu ön plana çıkaran noktalar neler? Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Tremco uluslarası bir firma. Tremco, illbruck, Nullifire ve Pactan gibi değişik marka alanları ve başlıklar altında ürün gruplarımız var. İnşaat sektöründe Tremco, doğrama sektöründe illbruck, Nullifire ve Pactan da sanayi ve yangına dayanımsektöründe hizmet eden markalarımız. Çok yönlü ürün seçenekleri var diyebilirim. Tremco’nun tercih edilmesindeki en önemli sebeplerinden bir tanesi uluslararası standartlarla dünyadaki bütün standartları takip edebilme zorunluluğu içerisinde olduğu için, örnek vermem gerekir ise, 1279 standartında bir revizyon oldu. Türkiye’de de bu revizyona göre kimyasalların üretim zorunluluğunu Şişecam şu anda takibe başladı. Bizim raporumuz zaten hazırdı. Daha önce civasız bir üretim için dünyada yine çok önceden karar verilmişti. Bizim ülke­mizde de bunun zorunluluğu baş­ladığında bizim ürünümüz hazırdı. Bunlar bizi biraz önden takip etme­ye yöneltti.

Bu durum kullanıcıya da güven ve­riyor aslında.

Güven veriyor çok doğru bir tanım oldu. İyi yönlendirdiniz beni, teşek­kür ederim. Güven bizim en önemli felsefemiz. Parayla ya da rekabeti ucuzlukla yaptığınızda çok basit bir durum oluyor. Fakat kalıcı yaptığı­nızda daha çok anlam kazanıyor.

Sürdürülebilir bir rekabet de çık­mıyor oradan zaten. Sektörün için­deyim fakat dışarıdan baktığım zaman Tremco Illbruck için izleni­mim; yatırım yapan, kendini gelişti­ren, büyüyen ve çalıştığı iş ortakla­rına güven veren bir marka. Benim şahsi düşüncem ve görüşüm bu yönde. Peki bayilik sistemi ile mi çalışıyorsunuz?

Farklı ürün markalarında farklı du­rumlarımız var. Örneğin; daha çok cephe ve mimari camla ağırlıklı olarak çalıştığımız Şişecam bayileri ve alüminyumcuların olduğu alan­larda direkt tüketici ile çalışıyoruz. Çünkü teknik konular , oralarda bir takım hesaplamalar ve öneriler var. Bu noktada bayilik sistemi ol­madan çalışıyoruz net bir şekilde direkt satış yapıyoruz. Illbruck daha çok doğrama ve montaj alanla­rında olduğu için, bayilerle daha kolay hareket ediyoruz. Bayilik ve sanayi dediğimiz grup ve yangına dayalı gruplarda da teknik bir ta­kım konular olduğu için orada da direkt satışı tercih ediyoruz.

Türkiye’ye 2019 yılında yeni gele­cek bir ürün var mı?

Alt yapısını hazırladığımız birkaç ürünümüz var. Deneme aşamasın­da ve çalışmaları devam ediyor. Zamanı geldiğinde de sizin aracılı­ğınızla gerekli haberleri keyifle pay­laşırız.

Almanya’da yer alan bir ürün şu anda Türkiye’de de aynı standar­ta ulaşabilir mi? Farklılık oluyor mu ? Standartlar konusunun sizin için önemini biliyorum. Bu nedenle de sormak istedim.

Kesinlikle üretim ile ilgili hiçbir stan­dart farkımız yok. Fakat ürün ga­mında bazı bölgelerde kullanılan ürünler Türkiye’de çok tercih edil­meyebiliyor. Bazen burada tercih edilen ürünler de Avrupa’da çok tercih edilmiyor. Avrupa’da daha yukarıda olan bazı zorunluluklar var. Yapı zorunlulukları. Burada o zorunluluklar tam anlamıyla olma­dığı için bu maliyet olarak görüle­biliyor. Yatırımcılar maliyete de nasıl olsa bir zorunluluğumuz yok diye katlanmak istemiyorlar.

Büyüme ve satış ağları devam edecek gibi gözüküyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz?

Tamamen bizim dışımızdaki geliş­melere bağlı. Biz belki Türkiye’deki satışlarımızı arttırmak için sektörün büyümesine bağlıyız ama kendi içerimizde bir daralma görüyorsak kendimizi büyültecek alanlara yö­neleceğiz. Büyümeyi hep hedefli­yoruz.

Bir Yorum Yazın..