Zaman, Günü Kurtaran Ticaret Zamanı Değil

A2 Firma Sahibi Ömer Mete ALİ ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide sorularımızı şu şekilde yanıtladı;

Son zamanlarda piyasaların iyileşmeye başladığına  yönelik söylemler mevcut. Baktığımızda yeni bir inşaat başlangıcı da gözükmüyor. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Eylül ayının ortasından itibaren piyasalarda bir kıpırdanma mevcut. Bunun etkisinin de faizlerin geri gelmesinden dolayı olduğunu düşünüyorum. Bu da insanlara moral oldu. Bir bayram etkisi yarattığı söylenemez, bu hareketliliğin  kayda değer bir ölçüde olduğunu düşünmüyorum. Yılı kurtaracak bir pozisyon da yok. Tabii ki  piyasayı motive ediyor, 2020 yılı için  daha olumlu düşünebiliyorsunuz.  2019 yılına nazaran 2020 yılı daha iyi olabilir mi? dedirtiyor. Zamanla görmek gerekiyor, bunlar suni durumlarda olabilir. Normal koşullarda bizim sektörümüz olarak,  15 Eylül’den sonra yılın en iyi aylarını geçirmemiz gerekiyor. Ekim, Kasım, Aralık ayını sezon olarak nitelendirebiliriz. Sektörümüz için sezon  aslında yaz değil, son 3 aydır. 15 – 20  yıl önce Roto’da çalıştığım dönemlerde, sezon yaz ayları idi. Yazın işler çok hareketlenirdi, Mayıs – Eylül arası yoğunluktan oturamazdık.  Son 10 yıldır baktığımızda sezon yılın son 3 ayı diyebiliriz. Bu son 3 ay sezon ise, sektördeki bu  hareketlilik hiçbir şey ifade etmiyor demektir, sektör durgun demektir.  Çok fazla beklenti içinde olmamak ve temkinli davranmak gerekiyor. 

Bu zorlu dönemin piyasa dinamiklerine yansımasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Ders aldık diyebilir miyiz?

 Çok uzun zamandır bu sektördesiniz, yorumlarınızı alabilir miyiz? Bazı insanlar, bazı firmalar, bazı çevreler ders aldı ve ona göre hareket ediyorlar. Başka bir kesim için aynı şeyi söyleyemiyorum. Eskiden olduğu gibi aynı şekilde devam ettiklerini ve ders almadıklarını düşünüyorum. 3 yıl öncesinde de, şimdi de günü kurtaran ticaretler gerçekleştiriyorlar. Halbuki gün o gün değil . Zaman,  günü kurtaran ticaret zamanı değil. İyi görmek gerekiyor. Ders alan kesim bizim için önemli kesim, onlar bizim için kıymetli kesim, onlara dikkat ediyor ve değer veriyoruz. Ders almayan kesim hep aynı, bu noktada  hiçbir değişiklik yok.

2019 yılına baktığımızda sektörde pek de bir oyuncu değişikliği olmadığını gözlemliyoruz.  Dinamiklerin kolay değişmemesinde bunun  bir etkisi olduğunu söyleyebilir miyiz?

 Sektörde oyuncu değişikliğini gerektirecek bir pozisyonun olmadığını düşünüyorum. Oyundan çıkan ve oyuna girmeyen var. 10 kişi çıkıyorsa, yerine 1 kişi geliyor. Bunun sonucu da, sektörde oyuncuların azalmasına sebep oluyor. Oyundan çıkanlar var, çıkmayı hedefleyenler var, ”alnımın akıyla ben bu sektörü bırakayım” diyenler var. Bunların hepsi saygı ile karşılanacak durumlar. Bir sektörden çıkmak için de bir süreç gerekiyor.  Bu ortamda yeni bir girişim için uygun koşulların da olmadığını düşünüyorum. Bu durum pencere üreticilerini , cam üreticilerini ve aksesuar üreticilerini de  kapsıyor.

Yılın son çeyreğindeyiz, 2019 yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?  2020 yılı için neler yapmalıyız, neler öneriyorsunuz?

2019 yılı çok enteresan bir yıldı. Bir çok firmanın oyundan çıkacağını ya da çıkmak zorunda kalacağını düşünüyordum. Önceki röportajlarımızda da  2019 yılının ilk 6 ayını gören firmalar,  2019 yılının sonunda da var olur, dimdik ayakta kalırlar demiştim. Tahminimin çok altında bir oranda  elenen firmalar oldu.Bu durum çok sevindirici tabii ki ama bir açıdan da korkutucu. Bu duruma ‘’Kartopu büyüyor mu?’’ sorusunu gündeme getiren bir  konu olarak da bakabiliriz. Bu cümleleri kurarken kimsenin kötülüğünü düşünerek kurmadık tabii ki. Herkesin dikkatli olması, ayağını yorganına göre uzatması ve bu zor dönemi en az hasarla atlatabilmesi için kurduk. Ekonomiyle ilgili düşünceler ve söylemler bu yöndeydi. Öngörülerimiz  yanlış çıktı, yanılmışız demek gerekiyor. Bu olumlu durumun sebebi; hükümetin almış olduğu önlemlerle, piyasaların gerçekleriyle ya da  firmaların güçleriyle ilgili olabilir. Bunun sebebini de kesin olarak bilemeyiz. Bir açıdan da bir soru işareti koymak gerekiyor, acaba kartopu büyüyor mu? 2019 yılının ilk 6. ayında 10 lira zarar verecek bir durum 2020 yılının 6. ayında 100 lira zarar verecek mi? sorusunu düşündürüyor. Umarım bu şekilde bir durum da gerçekleşmez.

Bütün şirketler hedeflerini küçülttü, planlarını ona göre yaptılar, bir çok şirket doğru bir kriz yönetimi yaptı. Sonuç olarak da birçok şirket varlığını sürdürüyor. Sektörümüzün sağlam olabilmesi açısından ne mutlu bizlere. Tüm firmaların  canla başla çalışmaya devam etmesi hepimize gurur veriyor. 2020 yılında da böyle olmasını umuyorum.  Net ve kesin bir öngörüde bulunmak çok zor, 2020 yılının 2019 yılından  çok farklı olacağını düşünmüyorum, şu an için öngörülerim bu şekilde.2020 yılının nasıl geçeceğini yaşayıp göreceğiz. Dikkatli olalım, ayağımızı yorganına göre uzatalım, pozisyonumuzu koruyarak devam edelim. Bizler pozisyonumuzu koruduğumuz sürece sektör de pozisyonunu koruyacaktır. Küçük bir sektörden bahsetmiyoruz, sektörümüz çok büyük bir sektör, A2’de bu sektörün oyuncularından bir tanesi. Bizler üzerimize düşeni yapıyoruz, bütün firmalar kendi üzerlerine düşeni yaptığı sürece umuyorum ki 2020 yılını orta ölçekli bir pozisyonda atlatırız.

İhracatta yapıyorsunuz. Bu nedenle ihracat pazarlarımızı sormak isterim. Şu an için  belirgin bir pazarımız da  yok aslında. Eski müşterilerle ihracat çalışmalarınız devam ediyor mu ?  Bu konuda ne söylemek istersiniz?

İhracat pazarı enteresan bir pazar. Bizim açımızdan  eski müşterilerin bir çoğu devam ediyor, yeniler de geliyor. Yeni gelen müşterilerin devamlılık arz edip etmeyeceklerini  ilerleyen zamanlarda göreceğiz.  Bir kerelik mi ürün aldı, devamı gelecek mi sorularının cevaplarını alacağız. Devamlılık arz etmesi açısından yurt dışından  ürün alan  bir müşteri, sürekli ve düzenli olarak ürün almalı. Devam etmeyecekse de kabahat bizdedir demektir, iyi ölçüp biçmek gerekiyor. Bence ümit verici. Bizim açımızdan 2019 yılında ihracat bölümümüz, 2018 yılına göre büyüdü diyebilirim.2018 yılından 2019 yılına baktığımızda büyüyen belki de  tek tarafımız   bu, ihracatlarımız iyi gidiyor.

Avrasya Pencere Fuarına çok az bir zaman kaldı, fuara bu sene de katılım sağlıyorsunuz. Hem ihracat kanallarınız anlamında, hem de piyasayı canlandırmak anlamında olumlu bir etkisi olduğunu söylüyorsunuz, bu düşünceniz devam ediyor mu? 2020 fuarı hakkında düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

 Fuarın olumlu bir etkisi olacağı yönündeki düşüncelerim devam ediyor. Avrasya Pencere, Kapı ve Cam Fuarı, bölgenin ve sektörümüzün en önemli fuarlarından bir tanesi. Yaklaşık 5,6 yıldır bize bunu kanıtlayan ve her geçen gün de üzerine koyan bir fuar.  Almanya Nürnberg’ de  bu sene gerçekleşecek olan fensterbau & frontale Uluslararası Kapı, Pencere ve Cephe Fuar’ı ile tarih olarak birbirine çok yakın.  Aralarında biraz zaman diliminin olması iyi olabilirdi fakat olmadı, yapacak bir şey yok. Bu sene Nürnberg’de fuar var diye Avrasya Pencere Fuarı’na  katılım sağlamayacak olan firmalara da saygı duymak gerekiyor. Avrasya Pencere Fuar’ı, A2 ‘nin önceliğinde olan ve önemli bir fuar. Fuara gücümüz yettiğince her yıl katılmayı düşünüyoruz. Düşüncelerimiz pozitif yönde, bu şekilde de devam etmesini temenni ediyorum.  Amacımız bu fuara her yıl katılım sağlayarak destek vermek. A2 olarak, Avrasya Pencere Fuar’ı beklentilerimizi karşılıyor diyebilirim. Bu düşüncenizin fuara katılım sağlamayı düşünen ya da kararsız kalan  bir çok firmaya da yol göstereceğini  düşünüyorum. Böyle zor geçen bir yılın içinde, baktığımızda fuar bütçelerinin ufak bir bütçe olduğu söylenemez. Herkes bütçesine göre katılım sağlıyor.

Bunun yanı sıra çok büyük bütçeler ayıran firmalarda tabii ki var. Katılmayan ya da ufak çaplı katılım sağlayan firmaları da yadırgamamak , saygı duymak gerekiyor.  Biz bu yıl da  fuarda ve aynı yerimizde  olacağız. Tüm sektörümüzü bekliyoruz. Tüm katılımcıları da buradan standımıza davet etmiş olalım. Tüm sektör adına fuarın iyi geçmesini diliyorum.

Bir Yorum Yazın..